Japonia zwiększy o ponad 7,3 mld USD wydatki na zbrojenia

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 09-12-2022, 11:58
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Japonia zwiększy znacząco wydatki na zbrojenia. W kolejnym roku finansowym mają one wzrosnąć o 1 bln jenów (7,34 mld USD), donoszą źródła agencji Reuters.

fot. Bloomberg

Japoński rząd planuje poprawić zdolności obronne kraju. Zamierza na ten cel przeznaczyć dodatkowe środki. W roku podatkowym 2023 budżet obronny ma wzrosnąć do około 6,5 bln jenów i zdecydowanie przewyższyć tegoroczną wartość na poziomie 5,4 bln jenów.

Ogłoszony 5-letni plan zbrojeniowy opiewa na łącznie 43 bln jenów. Według agencyjnych źródeł, zwiększenie budżetu ma na celu zakup amunicji i sfinansowanie wydatków związanych z rakietami dalekiego zasięgu, ale sam plan nie został jeszcze sfinalizowany.

Zamierzeniem japońskiego rządu jest zwiększenie wydatków na obronność do poziomu 2 proc. PKB w ciągu pięciu lat z około 1 proc. obecnie. Tłumaczone jest to wzrostem napięć geopolitycznych, w tym agresywnymi działaniami ze strony Chin i Korei Północnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane