Jeffrey Gundlach: Podwyżka stóp to pobożne życzenia Fedu

Rezerwa Federalna chce w tym roku podnieść stopy procentowe, jednak nie będzie w stanie tego zrobić, ocenił charyzmatyczny zarządzający funduszami obligacji Jeffrey Gundlach.

Fed nie podniesie stóp procentowych przed końcem roku, nawet mimo powtarzanych zapowiedzi, że tak zrobi, powiedział Jeffrey Gundlach na współorganizowanej przez telewizję CNBC konferencji „Delivering Alpha”. Wszystko dlatego, że bank po raz kolejny znacząco przecenił tempo wzrostu gospodarczego w USA, zauważał. Swoją opinię specjalista wygłosił w środę, czyli tego samego dnia, którego szefowa Fedu Janet Yellen w wystąpieniu przed kongresem po raz kolejny powtórzyła, że pierwszej podwyżki oczekuje jeszcze przed końcem roku.

- Co roku jest to samo. Nazwałbym to triumfem nadziei nad doświadczeniem, jak przy drugim małżeństwie. Najnowsze prognozy tegorocznego wzrostu są najniższe, jakie do tej pory opublikowano – powiedział będący założycielem towarzystwa inwestycyjnego DoubleLine Capital Jeffrey Gundlach.

Specjalista przyznał, że Fed chce podnieść koszt pieniądza, aby uniknąć sytuacji, kiedy recesja nadejdzie w otoczeniu zerowych stóp procentowych, co zostawiałoby mu ograniczone pole do reakcji. Jednak wprowadzenie podwyżki już w tym roku oznaczałoby powtórzenie błędu popełnionego w podobnej sytuacji chociażby przez Szwecję i Danię. Zbyt wczesne zaostrzenie polityki groziłoby nawrotem recesji, ostrzegł zarządzający.

Jeffrey Gundlach, zarządzający funduszem DoubleLine Total Return. Fot. Bloomberg.
Jeffrey Gundlach, zarządzający funduszem DoubleLine Total Return. Fot. Bloomberg.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane