Jest kontrwezwanie na supermarkety

opublikowano: 09-10-2012, 00:00

Fundusz Mid Europa oficjalnie włączył się do licytacji o Eko Holding. Płaci 80 groszy więcej od konkurenta.

Karty leżą na stole, teraz gracze mogą pójść na noże. Fundusz Mid Europa Partners, który deklarował, że może ogłosić wezwanie na Eko Holding, w końcu to zrobił za pośrednictwem zależnej spółki Gemma Investments. Właściciel Żabki i Lux-Medu chce płacić za jedną akcję wrocławskiej grupy supermarketowej 5,50 zł.

Tymczasem konkurencyjny fundusz Advent — który swoje wezwanie ogłosił już 10 września — płaci za papiery 4,70 zł. Na tym nie kończą się różnice między wezwaniami na Eko Holding, którego klejnotem koronnym jest sieć ponad 300 supermarketów Eko, otwieranych głównie na zachodzie i południu Polski. Walczące o sklepy fundusze ustawiły diametralnie różne progi skuteczności wezwania i w negocjacjach celują w zupełnie innych akcjonariuszy. Advent chce zebrać co najmniej 80 proc. akcji spółki.

Fundusz jest już po słowie z Krzysztofem Gradeckim, byłym prezesem Eko Holdingu, który wraz z żoną kontroluje ponad 55 proc. akcji. Krzysztof Gradecki ma odpowiedzieć na wezwanie po cenie 4,70 zł, a także — przejąć spółki córki Eko zajmujące się działalnością inną niż supermarketowa. W myśl porozumieniama też „reinwestować część przychodów uzyskanych ze sprzedaży akcji w wezwaniu celem objęcia pośrednich mniejszościowych udziałów w Eko Holdingu” i zostać przewodniczącym nadzoru spółki. Jednocześnie były prezes — po tym jak Mid Europa zapowiedziała ogłoszenie kontrwezwania — deklarował, że „nie jest zainteresowany jakimikolwiek rozmowami z tym podmiotem”.

Tymczasem Mid Europa w swoim wezwaniu próg ustawiła na zaledwie 26 proc. Celuje przede wszystkim w inwestorów instytucjonalnych, którzy w większości obejmowali akcje Eko podczas debiutu w 2010 r., po cenie 7,20 zł. To otwarte fundusze emerytalne Amplico i Avivy, a także TFI PZU, łącznie kontrolujące — według ostatnich danych — ponad 22 proc. akcji spółki. Sytuacji w spółce przyglądają się też SII i KNF.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Jest kontrwezwanie na supermarkety