Jest nowa wersja projektu ustawy o PPK

opublikowano: 26-05-2018, 20:02
aktualizacja: 27-05-2018, 00:13

Podkreślenie prywatności pieniędzy w PPK, niższe składki dla najmniej zarabiających i doprecyzowana polityka inwestycyjna - to najważniejsze zmiany w nowej wersji projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

Jak przyznał Paweł Borys, realny termin wejścia w życie ustawy o PPK to połowa 2019 r. Do tej pory PFR sygnalizował, że będzie to 1 stycznia 2019 r. Szef funduszu zaznaczył jednak, że tempo prac legislacyjnych zależy od tego, jak szybko uda się osiągnąć porozumienie z partnerami społecznymi. Liczy, że stanie się to do połowy czerwca. 

Zdaniem Pawła Borysa, prezesa PFR, realny termin wejścia w życie ustawy o PPK to połowa 2019 r.
Zobacz więcej

Realny termin:

Zdaniem Pawła Borysa, prezesa PFR, realny termin wejścia w życie ustawy o PPK to połowa 2019 r.

Jakie są najważniejsze zmiany w projekcie ustawy?

- Ściśle uregulowaliśmy politykę inwestycyjną, opartą o fundusze zdefiniowanej daty, czyli takie, gdzie polityka inwestycyjna zmienia się wraz ze zbliżaniem się do wieku emerytalnego. W nowym projekcie doprecyzowano limity - mówi Paweł Borys, prezes Grupy PFR, który pilotuje projekt ustawy.

Ważną zmianą jest umieszczenie w projekcie wprost zapisanej prywatności pieniędzy, odłożonych w planie. Do tej pory ministerstwo finansów uważało, że ten zapis nie jest potrzebny.

W nowym projekcie zapisano, że do systemu będzie się można zapisać co 4 lata, a nie co dwa lata. Do zarządzania planami dopuszczono oprócz TFI także PTE i zakładu ubezpieczeniowe. 

Dla osób najmniej zarabiających zmieniono stawkę z 2 na 0,5 proc. Będą oni dostawać takie same dopłaty od pracodawców i od państwa, jak zarabiający lepiej.

- Lepiej żeby te osoby cokolwiek odkładały niż nic - mówi Paweł Borys.

Złagodzono też kary dla pracodawców, którzy będą zniechęcać pracowników do udziału w planie.

Obniżono również - co postulowały TFI - opłatę za udział w portalu PPK i ewidencję na rzecz PFR. 

Pracownicze plany kapitałowe to system dobrowolnego oszczędzania na emeryturę, do którego dokładać się będą pracodawcy i państwo. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jest nowa wersja projektu ustawy o PPK