Jest porozumienie UE-Rosja w sprawie tranzytu do Kaliningradu

opublikowano: 11-11-2002, 19:04

Najwyżsi rangą przedstawiciele Unii Europejskiej zawarli w poniedziałek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem porozumienie o warunkach ułatwionego tranzytu Rosjan przez przystępującą do Unii Litwę.

Porozumienie przewiduje wprowadzenie od lipca roku 2003 dokumentu "ułatwionego" tranzytu dla Rosjan przez Litwę z i do obwodu kaliningradzkiego. Dokumenty tranzytowe mają być dostępne na dworcach kolejowych i w biurach podróży. Otrzymanie takiego dokumentu ma być szybkie, proste i niedrogie.

Prezydent Putin jest częściowo usatysfakcjonowany porozumieniem i zapowiedział dalsze prace nad ułatwieniem połączeń z Kaliningradem.

Obwód kaliningradzki, w którym mieszka około miliona osób i bazę swą ma Flota Bałtycka, będzie otoczony przez państwa Unii, prawdopodobnie już w roku 2004, gdy Litwa i Polska dołączą do UE.

DA, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Jest porozumienie UE-Rosja w sprawie tranzytu do Kaliningradu