Jest postęp ws. Grecji, który może ułatwić porozumienie

PAP
opublikowano: 12-02-2015, 19:30

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju – poinformowało źródło unijne.

Przedstawiciele instytucji po stronie pożyczkodawców, a także reprezentanci władz greckich mają bezzwłocznie zacząć prace, aby znaleźć "wspólny grunt" pomiędzy obecnie trwającym programem i mającym nastąpić po nim porozumieniem proponowanym przez Ateny.

"To ma ułatwić osiągnięcie porozumienia w poniedziałek" – powiedział zastrzegający anonimowość przedstawiciel Komisji Europejskiej. Zaznaczył, że to znaczny krok do przodu w stosunku do stanu ze środy.

Wieczorem tego dnia ministrom finansów państw strefy euro nie udało się wypracować wspólnego komunikatu z Grecją w sprawie rozwiązania kryzysu zadłużeniowego. Dijsselbloem, który bierze udział w szczycie UE, miał poinformować szefów państw i rządów o wyniku tych rozmów.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel deklarowała przed wejściem na szczyt, że Europa i jej kraj są nastawione na osiągnięcie kompromisu z Grecją. "Ale trzeba też powiedzieć, że wiarygodność Europy opiera się na tym, iż przestrzegamy reguł i możemy na sobie polegać. Teraz zobaczymy, jakie propozycje ma nowy grecki rząd. O tym będą rozmawiać ministrowie finansów w poniedziałek" - powiedziała Merkel.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jest postęp ws. Grecji, który może ułatwić porozumienie