Jest szansa na zniesienia zakazu eksportu mięsa na Ukrainę

(Tadeusz Stasiuk)
13-04-2006, 21:31

Pojawiła się szansa, by do końca kwietnia został anulowany zakaz importu polskiego mięsa na Ukrainę. Takie wnioski wypływają z czwartkowego spotkania polsko-ukraińskich władz weterynaryjnych w Kijowie.

Pojawiła się szansa, by do końca kwietnia został anulowany zakaz importu polskiego mięsa na Ukrainę. Takie wnioski wypływają z czwartkowego spotkania polsko-ukraińskich władz weterynaryjnych w Kijowie.

Jest nadzieja, że zakaz importu polskiego mięsa na Ukrainę do końca kwietnia zostanie anulowany - poinformowała PAP radca handlowy w ambasadzie Polski w Kijowie Anna Skowrońska-Łuczyńska.

    W czwartek w Kijowie polska delegacja, na czele z Głównym Lekarzem Weterynarii Krzysztofem Jażdżewskim,  spotkała się z ukraińskimi służbami weterynaryjnymi. Stronę ukraińską reprezentował Główny Inspektor Weterynarii Iwan Bisiuk. Rozmowy dotyczyły odblokowania zakazu importu mięsa z Polski.

    "Ustalono, że kolejne spotkanie władz weterynaryjnych Polski i Ukrainy odbędzie się za tydzień na granicy, by na miejscu zapoznać się z sytuacją (systemem kontroli i badania jakości mięsa wwożonego z Polski ma Ukrainę-PAP)"- powiedziała Skowrońska-Łuczyńska.

    O zakazie importu mięsa z Polski strona ukraińska poinformowała pod koniec marca. Ukraina, argumentując wprowadzenie zakazu, twierdziła, że mięso wwożone jest "bez odpowiednich dokumentów weterynaryjnych".

    Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel uważa, że zakaz został wprowadzony bezpodstawnie, a zarzuty dotyczą po prostu przemytu mięsa.

    Według relacji Skowrońskiej-Łuczyńskiej, podczas czwartkowego spotkania weterynarzy postanowiono, że strony będą wymieniać się informacjami dotyczącymi ilości polskiego mięsa wwożonego na Ukrainę.

    Ukraińcy mają także ustalić w ciągu najbliższego tygodnia, jakie dane chcieliby widzieć na świadectwach weterynaryjnych mięsa i jego wyrobów, które przywożone są na Ukrainę z Polski.

WST, PAP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Jest szansa na zniesienia zakazu eksportu mięsa na Ukrainę