Jeszcze w tym miesiącu TP SA ma kupić Wirtualną

Mariusz Zielke
opublikowano: 22-10-2001, 00:00

Najpóźniej do końca października TP SA wejdzie do Wirtualnej Polski. Portal ma podnieść kapitał o 30 proc., a 20 proc. udziałów mogą pozbyć się dotychczasowi akcjonariusze. Wartość transakcji wyniesie nieco ponad 50 mln zł. Umowa obejmie jednak również plan pięcioletnich inwestycji w portal.

Do końca października może zostać podpisana umowa między TP SA i Wirtualną Polską, zgodnie z którą telekom obejmie 50 proc. plus jedną akcję portalu.

— Umowa jest w fazie ostatecznego badania przez prawników — informuje źródło zbliżone do transakcji.

— Informacji na temat wejścia TP SA do WP można się spodziewać w ciągu 7-10 dni — twierdzi Ryszard Krauze, prezes Prokomu.

Nie ujawnia jednak żadnych szczegłów ustaleń. Komentarzy odmawia także TP SA.

Umowa TP SA i Prokomu jest wielowątkowa. Dotyczy nie tylko zmian własnościowych, ale również inwestycji.

Kapitał akcyjny WP ma zostać podniesiony o 30 proc., po czym pozostałe 20 proc. TP SA odkupi od dotychczasowych akcjonariuszy: Centrum Nowych Technologii i Prokomu. Sprzedadzą oni proporcjonalnie tyle samo akcji — po 28 proc. swojego stanu posiadania po podniesieniu kapitału. Jednocześnie CNT zniknie z akcjonariatu, a jego pakiet akcji przypadnie założycielom portalu.

Cena za akcje wciąż jest tajemnicą. Według nieoficjalnych informacji, telekom zapłaci za Wirtualną Polskę niewiele ponad 50 mln zł, co pozwala wyceniać portal na 100 mln zł. Wyceny analityków sięgały w okresie internetowej hossy nawet 400 mln zł.

— Trudno mówić o cenie, gdyż umowa przewiduje plan inwestycji rozpisany na pięć lat. Jest on bardzo skomplikowany i zależy od wielu czynników, w tym od realizacji nałożonych na WP zadań. Analitykom może się wydawać, że cena za wejście jest niska, jednak biorąc pod uwagę późniejsze inwestycje i możliwości portalu opartego na modelu czerpania zysków z połączeń z serwisami (model portal ISP), wartość spółki znacznie wzrośnie — mówi jeden z naszych informatorów.

Umowa przewiduje wiele opcji wyjścia (put i call) dla akcjonariuszy i odsprzedania akcji WP telekomowi za znacznie wyższą cenę. Jeżeli Wirtualna zrealizuje nałożone przez umowę plany rozwoju, jej wartość może wzrosnąć na tyle, że akcjonariusze będą mogli sprzedać akcje Telekomunikacji Polskiej według wyceny nawet 300 mln USD (1,2 mld zł) za cały portal.

Większość analityków jest przekonana, że transakcja jest korzystna dla wszystkich stron. Portal i jego twórcy zyskają gotówkę i potencjał dostępowy. Prokom zostanie odciążony z bieżącego finansowania WP. TP SA zacznie zaś walczyć o internetowych klientów, co nie udało się serwisowi portal.pl.

— Wartość akcji WP po wejściu telekomu powinna wzrosnąć, ponieważ TP SA jako inwestor większościowy zwiększa wiarygodność tego przedsięwzięcia i rozwiązuje problemy dostępu do sieci — uważa Bogusław Taźbirek, analityk PBK AM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Zielke

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Jeszcze w tym miesiącu TP SA ma kupić Wirtualną