JP Morgan koryguje prognozę wzrostu amerykańskiego PKB

opublikowano: 21-02-2019, 20:33

Ekonomiści JP Morgan oceniają po ostatniej serii danych makro, że w pierwszym kwartale 2019 r. amerykańska gospodarka wzrośnie o zaledwie 1,5 proc. Zredukowali też swoje szacunki odnośnie ostatniego kwartału poprzedniego roku.

Ekonomiści oczekiwali, że wzrost w czwartym kwartale wyniesie 1,6 proc., ale dynamikę wzrostu PKB skorygowali obecnie do 1,4 proc. 

Bank JP Morgan Chase
Zobacz więcej

Bank JP Morgan Chase fot. MIKE SEGAR/REUTERS/FORUM

Podkreślają, że choć dane o zamówieniach na dobra trwałego użytku w grudniu wyglądają na pierwszy rzut oka bo wzrosły o 1,2 proc. jednak wczytując się w szczegóły, było to głównie zasługą dużego wzrostu zamówień na samoloty.

Podkreślają, że zamówienia na podstawowe dobra kapitałowe spadły o 0,7 proc. w grudniu, co oznacza, że realny roczny wzrost wydatków na dobra kapitałowe był bliski zeru w czwartym kwartale i spodziewany jest niewielki wzrost w pierwszym kwartale.

JP Morgan zweryfikował prognozę wzrosty PKB w I kwartale z 1,75 do 1,5 proc. Twierdzą, że popyt krajowy nie wygląda dobrze, po grudniowym zaskakującym spadku sprzedaży detalicznej.

Ich aktualna prognoza na II kwartał 2019 r. opiewa na 2,25 proc. ze względu na oczekiwania związane z poprawą wydatków konsumenckich i ożywieniem wydatków rządowych, po zamknięciu rządu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu