JPMorgan: wzmocnienie walut może opóźnić podwyżki stóp m.in. w Polsce

WST, Bloomberg
26-03-2010, 08:18

Wzrost notowań walut krajów centralnej i  wschodniej Europy, któremu przewodzi z 17-proc. zyskiem od 30 marca 2009 r. polski złoty może – zdaniem banku JPMorgan Chase – opóźnić zaostrzenie polityki monetarnej i wydłużyć cykl liberalnej polityki prowadzonej przez banki centralne. W ostatnich tygodniach zaczęto coraz głośniej spekulować o podjęciu prób podniesienia stóp procentowych.

„Oczekujemy dalszej aprecjacji lokalnych walut” - powiedział Miroslaw Plojhar, ekonomista JPMorgan.

„Wydaje się, że cięcia stóp na Węgrzech i Rumunii mogą być głębsze, zaś podwyżki stóp w Polsce i w Czechach mogą rozpocząć się później” – ocenia Plojhar.

Uważa, że zarówno złoty, jak i czeska korona, węgierski forint i rumuńska leja będą w dalszym ciągu się umacniać w tym roku. Waluty tych czterech członków UE są beneficjentem problemów finansowych Grecji,  Portugali, Irlandii i Hiszpanii.

Plojhar prognozuje, że Czechy mogą utrzymać 1-proc. poziom stóp także poza I kwartałem, zaś Polska nie podnosić ich z poziomu 3,5 proc. aż do czwartego kwartału.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / JPMorgan: wzmocnienie walut może opóźnić podwyżki stóp m.in. w Polsce