Juan najmocniejszy od dewaluacji z 2015 r.

opublikowano: 07-02-2018, 07:02
aktualizacja: 07-02-2018, 07:09

Chiński juan zbliżył się w środę do najwyższego poziomu od czasu swojej dewaluacji w 2015 r., co przeczy deklaracjom banku centralnego, że aprecjacja powinna spowolnić, donosi Bloomberg.

Wartość juana na kontynencie około godziny 1:20 lokalnego czasu wzrosła o 0,4 proc. do poziomu 6,2550 za dolara, odnotowując trzeci z rzędu dzienny wzrost. 

Juany, jeny
Zobacz więcej

Juany, jeny fot. REUTERS/Lee Jae-Won/Files/Forum

Chińska waluta jest najsilniejsza od 11 sierpnia 2015 roku. Środowy wzrost nastąpił po tym, jak Chiński Bank Ludowy ustalił dzienną stopę referencyjną o 75 pipsów słabszą od średniej szacowanej w badaniu Bloomberga. To największa różnica od czterech miesięcy.

Bank centralny trzykrotnie w zeszłym tygodniu ustalał fixing o 40 pipsów słabszy od prognoz, co nie było obserwowane od października. Napływ kapitału na chiński rynek obligacji i zaufanie do gospodarki kraju pomogły juanowi wzmocnić się o 4 proc. w stosunku do dolara w tym roku, co stawia go w gronie najmocniejszych walut Azji. Budzi to jednak obawy, że zbyt szybko aprecjacja może zagrozić gospodarce.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy