Jurgiel chce wyjaśnić sprawę wstrzymania importu mięsa z Polski

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-11-2005, 07:10

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował w środę po posiedzeniu rządu, że chce szybko wyjaśnić kwestię wstrzymania przez Rosję importu mięsa z Polski. W wydanym wieczorem komunikacie resort rolnictwa informuje o powołaniu w ministerstwie międzyresortowego zespołu kryzysowego.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel poinformował w środę po posiedzeniu rządu, że chce szybko wyjaśnić kwestię wstrzymania przez Rosję importu mięsa z Polski. W wydanym wieczorem komunikacie resort rolnictwa informuje o powołaniu w ministerstwie międzyresortowego zespołu kryzysowego.

    "Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel zapewnia, że podjęte zostaną wszystkie możliwe działania, mające na celu pełne wyjaśnienie całej sprawy i prowadzące do jak najszybszego przywrócenia eksportu polskiego mięsa do Federacji Rosyjskiej" - czytamy w komunikacie.

    "W ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi powołany został międzyresortowy zespół kryzysowy pod kierownictwem podsekretarza stanu Lecha Różańskiego, który na bieżąco będzie analizował rozwój sytuacji i opracowywał odpowiednie rozwiązania. O zaistniałej sytuacji zostanie także poinformowana Komisja Europejska" - dodaje ministerstwo.

    Resort chce też jak najszybciej zorganizować wizytę przedstawicieli polskiego ministerstwa rolnictwa w ministerstwie rolnictwa Rosji.

    Według resortu, w środę ok. godz. 15. Główny Inspektorat Weterynarii otrzymał faksem pismo ministra Siergieja Dankwerta, szefa Federalnych Służb Weterynaryjnych i Fitosanitarnych Rosji, o wstrzymaniu od 10 listopada br. eksportu z Polski następujących produktów: mięsa wołowego, podrobów wołowych, mięsa wieprzowego i podrobów wieprzowych, drobiu, farszu drobiowego oraz świeżych mięsnych półproduktów.

    Strona rosyjska motywuje to "łamaniem jej przepisów prawnych, dotyczących sprowadzania mięsa i jego wyrobów poprzez fałszowanie świadectw eksportowych".

    Jurgiel poinformował po posiedzeniu rządu, że w przeszłości zaistniało "kilka przypadków rozbieżności między świadectwami weterynaryjnymi a towarem w samochodach".

    "Strona polska wyraża głębokie zdziwienie tą decyzją, bowiem po uzyskaniu, w połowie września br., pierwszych, nieoficjalnych informacji o takim procederze, Główny Lekarz Weterynarii od razu (19 września br.) złożył doniesienie do Prokuratury Krajowej" - podaje komunikat resortu rolnictwa. Dodaje, że tego samego dnia wstępne wyjaśnienia w tej sprawie zostały przekazane Ambasadzie Rosyjskiej w Polsce oraz Komisji Europejskiej.

    Jednocześnie po oficjalnym otrzymaniu 4 listopada pełnej dokumentacji w tej sprawie, czyli kopii sfałszowanych świadectw, podjęto natychmiastowe działania, aby wyeliminować podobne przypadki w przyszłości - poinformował resort rolnictwa. Natychmiast wydano także polecenie Wojewódzkim Lekarzom Weterynarii wzmożenia nadzoru nad wystawianiem świadectw eksportowych do Federacji Rosyjskiej oraz powtórne przeszkolenie Powiatowych Lekarzy Weterynarii z procedur wystawiania świadectw zdrowia - informuje komunikat.

    7 listopada br. polecono Wojewódzkim Lekarzom Weterynarii ponowne przeszkolenie powiatowych lekarzy weterynarii, nadzorujących zakłady zatwierdzone przez inspektorów rosyjskich do eksportu do Federacji Rosyjskiej, w zakresie procedur wystawiania świadectw zdrowia. Przypomniano też lekarzom weterynarii o personalnej odpowiedzialności za błędne ich wystawianie.

    Według komunikatu, przygotowywane są obecnie nowe procedury, które będą włączały Wojewódzkich Lekarzy Weterynarii w system certyfikowania produktów przeznaczonych na eksport do Federacji Rosyjskiej. Podjęto też przygotowania w celu przeprowadzenia rozmów z weterynaryjnymi władzami Litwy w sprawie tranzytu przez jej terytorium polskich produktów na rynek Rosji. Zostanie również nawiązana ściślejsza współpraca ze służbami celnymi.

    W okresie styczeń - sierpień 2005 r. Polska wyeksportowała do Rosji 27 040 ton mięsa o wartości 20,1 mln euro. i 637 ton przetworów z mięsa, wartości 1,4 mln euro - wynika z danych resortu finansów. Uprawnienia do eksportu na rosyjski rynek ma 14 polskich zakładów drobiowych i 19 producentów mięsa czerwonego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane