Jurgiel: kolejny apel o spotkanie w sprawie polskiego importu rolnego do Rosji

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-11-2005, 21:12

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel wystosował w piątek kolejny list do swojego odpowiednika w Federacji Rosyjskiej Aleksieja Gordjeewa - poinformowało PAP biuro prasowe resortu rolnictwa.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztof Jurgiel wystosował w piątek kolejny list do swojego odpowiednika w Federacji Rosyjskiej Aleksieja Gordjeewa - poinformowało PAP biuro prasowe resortu rolnictwa.

    W piśmie znalazła się "ponowna prośba o możliwie jak najszybsze wyznaczenie terminu spotkania na szczeblu ministrów rolnictwa Polski i Federacji Rosyjskiej" w sprawie zakazu eksportu do Rosji polskiego mięsa i produktów pochodzenia roślinnego.

    W ubiegłą środę rosyjskie ministerstwo rolnictwa poinformowało, że od 10 listopada wstrzymuje eksport z Polski do Rosji mięsa wieprzowego i wołowego, drobiu oraz świeżych mięsnych półproduktów.

Strona rosyjska umotywowała swoją decyzję łamaniem przepisów prawnych dotyczących sprowadzania mięsa i jego wyrobów poprzez fałszowanie świadectw eksportowych. Rosjanie zakwestionowali 11 fałszywych świadectw fitosanitarnych i 24 świadectwa weterynaryjne.

    Od 14 listopada Rosja wstrzymała także polski eksport produkcji roślinnej.

    W piątkowym liście, wystosowanym po rozmowie z ministrem spraw zagranicznych, Stefanem Mellerem, szef polskiego resortu rolnictwa "zadeklarował, że wszystkie podległe mu służby weterynaryjne i fitosanitarne przedsięwzięły środki konieczne do wykluczenia możliwości pojawienia się na granicy rosyjskiej sfałszowanych świadectw weterynaryjnych i fitosanitarnych, przyznając jednocześnie, że dotychczasowe zabezpieczenia nie byływystarczająco skuteczne".

    Jurgiel zapewnił stronę rosyjską, że każdy przypadek ewentualnego fałszowania dokumentów będzie surowo karany przez polski wymiar sprawiedliwości.

    Minister spraw zagranicznych Stefan Meller powiedział w piątek, że ma nadzieję, iż ruszy eksport polskiego mięsa i produktów roślinnych do Rosji. Meller, który w czwartek wrócił z Moskwy uważa, iż w Rosji jest wola zakończenia tego sporu.

    Jak powiedział Meller, władze rosyjskie proponują rozpoczęcie rozmów w sprawie zakazu importu polskich produktów, chcą jednak, aby wcześniej polskie ministerstwo rolnictwa zadeklarowało, że Polska będzie ścigać osoby nierzetelne wśród naszych eksporterów.

    Meller podkreślił też, że polska prokuratura bada w tej chwili wszystkie sprawy związane z popełnieniem fałszerstw przez eksporterów. Wyraził nadzieję, że eksport ruszy "po takich krokach podjętych przez nas dzisiaj"

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane