Jurgiel: Zachodnie koncerny mogą ograniczyć produkcję cukru

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-12-2005, 12:55

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie wykluczył, że zachodnie koncerny cukrowe działające w Polsce mogą ograniczyć produkcję cukru w naszym kraju. Będzie do tego zachęcać rekompensata w wysokości 730 euro za tonę, wypłacana za trwałe zmniejszenie produkcji.

Minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel nie wykluczył, że zachodnie koncerny cukrowe działające w Polsce mogą ograniczyć produkcję cukru w naszym kraju. Będzie do tego zachęcać rekompensata w wysokości 730 euro za tonę, wypłacana za trwałe zmniejszenie produkcji.  

Jurgiel w czwartek przedstawił w Sejmie informację na temat negocjacji w sprawie reformy unijnego rynku cukru. Z prośbą o taką informację zwrócił się wicemarszałek Sejmu Andrzej Lepper (Samoobrona), który podkreślił, że proponowana przez Komisję Europejską reforma przyniesie straty dla polskich rolników.

Jurgiel poinformował, że Krajowa Spółka Cukrowa nie zamierza zmniejszyć limitu produkcji cukru - obecnie wynosi on ok. 637 tys. ton - ale będzie musiała przeprowadzić szybką restrukturyzację, polegającą na konsolidacji produkcji. Dodał, że resort rolnictwa podejmie prace nad propozycjami alternatywnej produkcji w zamykanych cukrowniach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane