Juszczenko zapewnia Rosjan o poprawie warunków inwestycji zagranicznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 14-03-2005, 20:02

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapewnił w poniedziałek rosyjskich biznesmenów, że nowe władzezrobią wszystko, by stworzyć sprzyjający klimat dla inwestycji zagranicznych.

Prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zapewnił w poniedziałek rosyjskich biznesmenów, że nowe władzezrobią wszystko, by stworzyć sprzyjający klimat dla inwestycji zagranicznych.

"Nam nawet trudno jest ocenić rolę rosyjskiego biznesu na Ukrainie. Dla nas jest najważniejsze, aby kapitał był uczciwy" - podkreślił Juszczenko na spotkaniu z największymi rosyjskimiprzedsiębiorcami. Byli wśród nich prezesi: Łukoilu - Wagit Alekpierow, Gazpromu - Aleksiej Miller, a także przedsiębiorcy z najnowszej listy miliarderów amerykańskiego magazynu "Forbes": Wiktor Wakselberg, Władimir Jewtuszenkow, Władimir Potanin, Michaił Fridman, Oleg Dieripaska, Aleksiej Mordaszow i Aleksandr Abramow.

Juszczenko dodał, że "rząd przygotowuje program na najbliższe 5-10 lat w celu stworzenia w kraju najkorzystniejszych warunków dla inwestorów zagranicznych". Ukraiński prezydent podkreślił, że opracowano  już uproszczoną procedurę rejestracji podmiotów gospodarczych.

"Chcielibyśmy zrobić wszystko, aby zagraniczny inwestor, w tym rosyjski, czuł się na Ukrainie komfortowo" - dodał Juszczenko.

Prezydent podkreślił, że na Ukrainie "nie będzie żadnej reprywatyzacji, lecz nieprzezroczyste i nieuczciwe decyzje, dotyczące prywatyzacji niektórych przedsiębiorstw, będą sprawdzone". 

Juszczenko po raz kolejny oznajmił, że Rosja "była i jest stałym strategicznym partnerem" Ukrainy.

W ubiegłym roku obroty między Ukrainą a Rosją wzrosły w porównaniu z rokiem poprzednim prawie o 30 procent - do 17 mld dolarów.

Podróż rosyjskich oligarchów do Kijowa poprzedza planowaną na 19 marca wizytę prezydenta Władimira Putina na Ukrainie. Jednym z jej tematów - jak oczekuje się w Moskwie - będą plany nowych władzUkrainy, dotyczące rewizji prywatyzacji z okresu rządów Leonida Kuczmy. Plany te wzbudziły poważne zaniepokojenie w rosyjskich kołach gospodarczych i rządowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane