Już wiemy, gdzie zatrzyma się umocnienie złotego

opublikowano: 02-01-2018, 17:18
aktualizacja: 02-01-2018, 17:22

Umocnienie złotego najprawdopodobniej nie sięgnie dalej niż okolic pułapu 4,07 zł za euro, sugeruje analiza techniczna.

W ubiegłym roku złoty był drugim pod względem osiągniętej stopy zwrotu wśród ważniejszych środków płatniczych na świecie. Krajowa waluta umocniła się wobec euro o 5,5 proc. i dała się wyprzedzić tylko czeskiej koronie, która zyskała 5,7 proc. Choć pierwszy w tym roku dzień handlu także stoi pod znakiem zwyżek złotego, to jego dobra passa w notowaniach wobec euro najprawdopodobniej dobiega końca.

Na to przynajmniej wskazuje analiza techniczna. Kurs euro zbliża się do kluczowego wsparcia w postaci dolnego ograniczenia lekko rosnącego kanału, opisującego ostatnie 12 lat notowań. Wsparcie znajduje się na wysokości 4,07 zł, co oznacza, że potencjał przeceny wspólnej waluty skurczył się do 2,2 proc. Historia pokazuje, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem po jego teście jest odbicie w kierunku górnego ograniczenia kanału, przebiegającego na wysokości 4,55 zł.

Do tej pory dolne ograniczenie kanału było testowane sześciokrotnie. W trzech przypadkach test zakończył się zwyżkami zakończonymi w okolicach górnego ograniczenia formacji, w dwóch – ponownym testem, a tylko raz – przełamaniem wsparcia. Przy ostatnim przyspieszeniu zniżek notowań euro (w cztery dni euro przeceniło się o 0,9 proc.) wyznaczenia dołka na wsparciu może wypaść nawet jeszcze w styczniu. To oznaczałoby, że późniejsza część 2018 r. będzie stała pod znakiem stabilizacji lub osłabienia złotego w kierunku pułapu 4,55 zł za euro.

Złoty
Zobacz więcej

Złoty fot. Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Już wiemy, gdzie zatrzyma się umocnienie złotego