Czytasz dzięki

Kalifornia: Uber musi zacząć zatrudniać kierowców

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 11-08-2020, 06:56

Uber i Lyft otrzymały nakaz zmiany zasad zatrudnienia kierowców z Kalifornii. Mają oni zmienić się z niezależnych podwykonawców w etatowych pracowników.

Poniedziałkowe orzeczenie sądu nie zakończy sprawy, ponieważ przewoźnicy zapowiedzieli natychmiastowe odwołanie. Jeśli Uber i Lyft zostaną zmuszone do zmiany formy zatrudniania kierowców, będą zmuszone do wypłat nadgodzin oraz opłacania składek na opiekę zdrowotną i ubezpieczenia społeczne.

Uber
Zobacz więcej

Uber fot. Toby Melville_Reuters_Forum

Sprawa została wniesiona przez urzędników Kalifornii w celu wyegzekwowania stanowego prawa pracy, które weszło w życie w tym roku. Jest ono bardzo poważnym zagrożeniem dla branży przewozowej. Zdziesiątkowany przez ograniczenia podróży związane z koronawirusem Uber zwiększył straty i odnotował 67 proc. spadek przychodów w drugim kwartale roku. Jego konkurent, Lyft, opublikuje swoje wyniki finansowe w środę.

Obie firmy twierdzą, że większość współpracujących z nimi kierowców woli pozostać podwykonawcami, co zapewnia im niezależność. Z ich obliczeń wynika, że w przypadku wprowadzenia nowego prawa w życie ceny przejazdów wzrosłyby o co najmniej 30 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ, Bloomberg

Polecane