Kallas: Polityka gospodarcza UE nieprzyjazna dla nowych członków

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-05-2005, 17:00

Polityka gospodarcza Unii Europejskiej wobec nowych członków jest protekcjonistyczna i nieprzyjazna - napisał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Estończyk Siim Kallas, w miesięczniku "Diplomaatia", który ukazał się w piątek.

Polityka gospodarcza Unii Europejskiej wobec nowych członków jest protekcjonistyczna i nieprzyjazna - napisał wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej, Estończyk Siim Kallas, w miesięczniku "Diplomaatia", który ukazał się w piątek.

    "UE boryka się dziś z wielkimi problemami. Wzrost gospodarczy jest minimalny, wolny rynek pracy jeszcze nie funkcjonuje, rynek usług jest zamknięty dla konkurencji" - czytamy w estońskim periodyku.

     Zdaniem Kallasa, byłego premiera i prezesa Centralnego Banku Estonii, "protekcjonizm państwowy jest widoczny w stosunkach handlowych z Chinami i w łonie samej Unii". 

    Uważa on, że polityka gospodarcza UE charakteryzuje się "prawdziwymi kłopotami, obawami, bezsensownymi sprzeczkami, demagogią i krótkowzrocznością europejskich przywódców".

    Kallas jest twórcą rozwoju gospodarczego Estonii po ogłoszeniu niepodległości w 1991 roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane