Kamela-Sowińska: Nie czuję się odpowiedzialna za arbitraż

Polska Agencja Prasowa SA
13-05-2005, 15:03

B. minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska oświadczyła w piątek przed sejmową komisją śledczą ds.prywatyzacji PZU, że nie czuje się odpowiedzialna za pozwanie Polski przez Eureko przed Trybunał Arbitrażowy.

B. minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska oświadczyła w piątek przed sejmową komisją śledczą ds.prywatyzacji PZU, że nie czuje się odpowiedzialna za pozwanie Polski przez Eureko przed Trybunał Arbitrażowy.

    Od września 2004 roku przed Trybunałem Arbitrażowym w Londynie toczy się sprawa z powództwa Eureko, które zarzuca Polsce nierespektowanie polsko-holenderskiej umowy o wzajemnej ochronie inwestycji. Od kilku tygodni oczekiwanie jest orzeczenie Trybunału.

    Kamela-Sowińska mówiła, że po wygraniu wyborów, SLD i UP wraz z PSL w 2002 roku "zmieniły strategię prywatyzacji z 1999 roku". "Muszą wziąć na siebie skutki tych decyzji. Zatem to, że Polska znalazła się w arbitrażu nie jest ani winą, ani zasługą premiera Jerzego Buzka" - podkreśliła, dodając że nie czuje się odpowiedzialna za pozew Eureko.

    "Trzeba się bardzo starać, by ten arbitraż przegrać" - uznała b. minister.

    Jan Bury (PSL) zauważył, że zarówno obecny minister skarbu Jacek Socha, jak i kancelaria doradzająca Skarbowi Państwa (Salans) uważają, że arbitraż jest trudny do wygrania. Dodał, że z zeznań ministra ma wynikać, iż głównym powodem arbitrażu są dwa aneksy do umowy prywatyzacyjnej PZU, podpisane przez Kamelę-Sowińską w marcui październiku 2001 roku. 

    B.Minister replikowała, że postępowanie arbitrażowe nie dotyczy umowy prywatyzacyjnej, a zarzut że spowodowała wystąpienie Eureko do Trybunału jest chybiony. "Nie można według tej umowy zmusić rządu do sprywatyzowania PZU" - podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kamela-Sowińska: Nie czuję się odpowiedzialna za arbitraż