Kamiński: budżet CBA na przyszły rok wyniesie 120 mln zł

(Marek Druś)
06-11-2006, 18:36

W poniedziałek sejmowa komisja ds. służb specjalnych zaakceptowała taki projekt budżetu dla CBA.

Budżet Centralnego Biura Antykorupcyjnego na 2007 rok to 120 mln zł - podał szef CBA Mariusz Kamiński. W poniedziałek sejmowa komisja ds. służb specjalnych zaakceptowała taki projekt budżetu.

CBA jako państwowa służba specjalna, zajmująca się walką z korupcją, istnieje od sierpnia 2006 r. Wtedy szefem Biura został Mariusz Kamiński.

Kamiński powiedział PAP, że komisja - przy jednym głosie wstrzymującym - pozytywnie zaopiniowała proponowane sumy. "W dalszym ciągu będzie to budżet inwestycyjny, ale również związany z tym, by ta firma mogła z odpowiednim rozmachem działać. Na sprawy merytoryczne są przeznaczone odpowiednie kwoty i uzyskało to zrozumienie u posłów" - powiedział szef CBA. Podał, że z przyszłorocznych pieniędzy będą m.in. tworzone terenowe struktury CBA.

"Mam nadzieję, że gdy za rok będziemy rozliczani z tego budżetu, będziemy mogli pokazać, jak wiele wymiernych środków zyskało państwo na działalności CBA" - powiedział PAP Kamiński.

W 2006 roku na zorganizowanie się i funkcjonowanie CBA otrzymało z rezerwy budżetowej 70 mln zł. Ma w nim pracować ok. 500 osób.

Ustawa o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym weszła w życie 24 lipca br. CBA to nowa służba, która ma zajmować się zwalczaniem nadużyć w instytucjach państwowych i samorządzie, walką z korupcją, badaniem delegacji majątkowych parlamentarzystów oraz przestrzeganiem zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą.

Komisja zaakceptowała też projekt budżetu nowej Służby Wywiadu Wojskowego, ale jej szef Witold Marczuk nie chciał rozmawiać z dziennikarzami. "Ja się nie mogę wypowiadać. Im mniej o nas informacji, tym lepiej" - powiedział tylko.

Szef komisji Marek Biernacki (PO) powiedział po posiedzeniu, że komisja zaakceptowała wszystkie projekty budżetów służb. Poprawki proponowane są do budżetów nowych służb Kontrwywiadu Wojskowego i Wywiadu Wojskowego.

"Wystąpiliśmy o zwiększenie budżetu Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Było to związane z tym, że na początku 2006 r. pewne kwoty z budżetu WSI zostały przesunięte. My uznajemy, że ten budżet powinien zostać zwiększony" - dodał Biernacki.

Szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego Antoni Macierewicz nie chciał powiedzieć o jaką kwotę zwiększy się pula dla SKW i jaka jest wielkość budżetu tej służby. "To promile całego budżetu Ministerstwa Obrony Narodowej. Naprawdę, zwiększenie tej kwoty jest potrzebne dla zapewnienie bezpieczeństwa państwa" - dodał Macierewicz.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Kamiński: budżet CBA na przyszły rok wyniesie 120 mln zł