Kaplan ostrożny wobec obniżki stóp

opublikowano: 25-06-2019, 06:21

Robert Kaplan, szef Banku Rezerw Federalnych z Dallas ostrożnie wypowiada się o ewentualnym cięciu stóp procentowych.

Obawiam się, że dodanie bodźca monetarnego w tym momencie przyczyniłoby się do narastania ekscesów i nierównowagi w gospodarce, co może ostatecznie okazać się trudne i bolesne do zarządzania – stwierdził Kaplan w opublikowanym eseju.

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas
Zobacz więcej

Robert Kaplan, szef Fed z Dallas fot. Bloomberg

Powiedział, że dla niego podstawową kwestią jest „solidny” wzrost gospodarczy w tym roku i pozostanie rynku pracy na tym samym poziomie, co w przeszłości. Dodał, że „…warunki finansowe - koszty i dostępność kredytów - są szczególnie solidne w porównaniu ze standardami historycznymi”. 

Kaplan przyznał, że „napięcia w handlu i niepewność znacznie wzrosły w ciągu ostatnich dwóch miesięcy”, osłabiając inwestycje biznesowe i prawdopodobnie spowalniając produkcję. 

Wzrosło ryzyko pogorszenia perspektyw – uważa Kaplan.

W opinii Kaplana, który w tym roku nie ma prawa głosu ws. ustalania polityki stóp procentowych, rozsądnie byłoby poświęcić więcej czasu i pozwolić, by wydarzenia się rozwijały własnym tempem, rozważając czy należy wprowadzić zmiany w polityce pieniężnej USA.

Podczas ostatniego posiedzenia amerykańskie władze monetarne zmieniły swoje stanowisko z „cierpliwego wyczekiwania” na „ścisłe monitorowanie” z uwagi na słabsze odczyty z gospodarki i rynku pracy. Wielu inwestorów i ekonomistów oczekuje, że już w lipcu na posiedzeniu FOMC może dojść do obniżki stóp procentowych.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu