Katar: Trwają rozmowy z Niemcami w sprawie kontraktów na zakup LNG

Jakub Sławiński, Bloomberg
opublikowano: 21-09-2022, 14:57
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kataru potwierdziło, że prowadzi aktualnie rozmowy ze stroną niemiecką w sprawie podpisania kontraktów na zakup LNG. Dostawy z tej części świata miałyby pomóc w zastąpieniu rosyjskiego surowca – przekazuje agencja Bloomberg.

fot. Bloomberg

Niemcy negocjują z Katarem warunki kontraktów na dostawy skroplonego gazu ziemnego. Pierwsze doniesienia o rozmowach pojawiły się chwilę po inwazji Rosji na Ukrainę, dziś potwierdził je Minister Spraw Zagranicznych Kataru - Mohammed Bin Abdulrahaman.

Przedstawiciel katarskiego rządu przekazał, że rozmowy prowadzone są pomiędzy Qatar Energy a podmiotami komercyjnymi z Niemiec. Dodał, że nie wiadomo jeszcze, kiedy strony podpiszą konkretne umowy.

Katar i międzynarodowe firmy energetyczne, w tym Shell Plc i Exxon Mobil Corp., inwestują miliardy dolarów, aby zwiększyć moc LNG w Zatoce Perskiej. W planach jest zwiększenie produkcji nawet o 65 proc. Problemem jest jednak czas, ponieważ część inwestycji będzie ukończona najwcześniej za 5 lat. Obecnie Katar wykorzystuje prawie 100 proc. swojej produkcji – pisze Bloomberg.

Agencja Reuters informowała, że niemieckie koncerny RWE AG i Uniper SE robią postępy w negocjacjach z Katarem. Wcześniej Bloomberg pisał o skomplikowanych rozmowach i naciskach Kataru na długoterminowe kontrakty, które nie są na rękę Niemcom, chcącym w najbliższych latach osiągnąć neutralność klimatyczną i uniezależnić się od paliw kopalnych.

W tym tygodniu kanclerz Niemiec – Olaf Scholz odwiedzi Katar, Arabie Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. W czasie wizyt, ma rozmawiać z przywódcami państw Zatoki Perskiej o możliwych kontraktach na dostawy gazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane