Katastrofa samolotu EgyptAir i raport Thomas Cook pogrążają branżę turystyczną

opublikowano: 19-05-2016, 10:28

Czwartkowa katastrofa samolotu należącego do EgyptAir kładzie się cieniem na notowania przedstawicieli branży turystycznej i lotniczej, informuje Reuters. Polskie spółki opierają się jednak przecenie.

Pesymizm w tym sektorze rynku pogłębia też pesymistyczny raport firmy Thomas Cook, jednego z największych tour operatorów.

Poranek i przedpołudniowe godziny zdominowane zostały doniesieniami i spekulacjami związanymi z tragedia lotniczą jaka miała miejsce w tracie lotu samolotu pasażerskiego EgyptAir z Paryża do Kairu. Tuż przed osiągnięciem egipskiego wybrzeża samolot z 66 pasażerami zniknął z ekranów radarów, a ostatnie – nie potwierdzone jeszcze informacje – mówią o rozbiciu się maszyny w pobliżu greckiej wyspy Karpathos.

Doniesienia, w tym spekulacje odnośnie możliwego zamachu terrorystycznego, z miejsca wpłynęły na decyzje inwestorów, którzy na największych giełdach zaczęli pozbywać się akcji linii lotniczych, a także producentów samolotów.

Notowania walorów Aiubus, AirFrance KM, Lufthansa, British Airways tracą od 0,4 do 1,6 proc. 

Przecena jest też udziałem branży turystycznej, co jest następstwem raportu brytyjskiej spółki turystycznej Thomas Cook. Podała ona informację o 5 proc. spadku rezerwacji na sezon letni. W rezultacie notowania akcji firmy tąpnęły o ponad 19 proc., schodząc do najniższego poziomu od marca 2013 r. Zmniejszenie rezerwacji dotyczy przede wszystkim kierunku tureckiego, który to rynek miał drugą pozycję wśród najpopularniejszych w portfelu spółki w 2015 r. 

Indeks Stoxx Europe 600 Travel and Leisure zniżkuje o ponad 1,1 proc. 

Tymczasem dwóch przedstawicieli branży turystyczno-wypoczynkowej na warszawskiej giełdzie nie podążą za światowym trendem. Drożeją akcje zarówno Enter Air (choć zaledwie nieco ponad 0,26 proc.), jak i Rainbow Tours. w tym drugim przypadku aprecjacja jest bardziej zauważalna gdyż sięga ponad 2,4 proc. Obrót na obu walorach jest jednak niezbyt imponujący.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane