Każdy ma pięć lat na rozliczenie strat

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Ujemny wynik dochodów podatnik może uwzględnić także w zaliczkach na PIT odprowadzanych w ciągu roku. Ustawa tego nie zabrania

W zeznaniach za 2018 r. podatnicy po raz ostatni rozliczają straty z lat ubiegłych według dotychczasowych zasad. Podczas kolejnej akcji PIT będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia, którym objęte są wyniki finansowe datowane od 1 stycznia.

Z tego samego źródła

Zasadą było — i jest — że stratę można uwzględnić jedynie przy rozliczaniu dochodów pochodzących z tego samego źródła przychodów, które spowodowały ją, bo okazały się niższe od kosztów ich uzyskania. Jeśli z tego tytułu podatnik nie osiągnął w danym roku dochodu do opodatkowania, nie może odliczyć straty. Na jej uwzględnienie ma pięć najbliższych lat, następujących po sobie. W najgorszym przypadku, jeśli w żadnym z nich nie wystąpi dochód z tego samego źródła przychodów, strata podatkowa może nie być w ogóle rozliczona.

Zgodnie z wyjaśnieniami Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w każdym ze wspomnianych pięciu lat podatnik uwzględnia ją w dowolnej ustalonej przez niego proporcji. Może przy tym wybrać rok, w którym to zrobi. Jest tylko warunek, aby odliczane kwoty nie przekraczały 50 proc. wartości straty poniesionej w jednym roku podatkowym. Podatnicy mogą rozliczać straty poniesione m.in. z: działalności gospodarczej, najmu, dzierżawy, odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółkach, odpłatnego zbycia papierów wartościowych (w tym pożyczonych), odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

W grę wchodzą też straty wynikające z objęcia udziałów w spółkach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, objęcia wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż firma lub jej zorganizowana część, ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu, przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy (wymienionych w art. 20 ust. 1c ustawy o PIT). W danym okresie rozliczeniowym może być rozliczona część straty z kilku poprzednich lat.

Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
×
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Wysokość odliczenia — mieszcząca się w limicie 50 proc. poniesionej straty — podatnik powinien ustalić odrębnie dla każdej ze strat podatkowych poniesionych w latach ubiegłych. KAS wylicza, że w przypadku, gdy ktoś uzyskuje dostatecznie wysokie dochody z tego samego źródła przychodów, z którego poniósł stratę, jej pełne rozliczenie może nastąpić wcześniej — w ciągu dwóch lat podatkowych.

Nie tylko w zeznaniu

Kwoty odliczanych strat podatnicy wykazują w zeznaniach PIT- 36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 oraz PIT-28. To ostatnie, składane m.in. przez osoby rozliczające działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, jest odprowadzane do końca stycznia. Pozostałe — do końca kwietnia. Z wykładni organów podatkowych wynika, że z rozliczaniem strat nie trzeba czekać do czasu składania rocznych zeznań. Można to robić na bieżąco w ciągu roku podatkowego. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zastrzega, że z tego uprawnienia nie można skorzystać przy opłacaniu zaliczek na PIT. W jednej z interpretacji stwierdzono, że jeśli podatnik pomimo odliczeniaczęści straty z lat ubiegłych w bieżących zaliczkach nie osiągnie dochodu z tego samego źródła za cały rok, to pozostałą część może uwzględnić w kolejnych latach podatkowych.

W przypadku strat ponoszonych od początku tego roku w zeznaniach rocznych za 2019 r. składanych w 2020 r. podatnicy będą mogli skorzystać z nowego prawa, wprowadzonego nowelizacją ustawy o PIT. Pozwala ono na jednorazowe obniżenie dochodu uzyskanego z tego samego źródła w jednym z pięciu lat podatkowych o maksymalnie 5 mln zł. Nieodliczona kwota straty, czyli nadwyżka ponad tę wysokość, może być odpisana w pozostałych latach tego okresu, z zachowaniem zasady, że odliczenie musi mieścić się w granicach limitu 50 proc. straty.

Nadal można rozliczać ją według dotychczasowych reguł — wybór należy do podatnika.

897,98

mln zł To suma odliczeń strat w zeznaniach za 2017 r. złożonych przez osoby rozliczające dochody przy zastosowaniu skali podatkowej.

1,34

mld zł Tyle wynoszą straty odliczone łącznie w PIT-36L za 2017 r. przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność lub działy specjalne produkcji rolnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane