KE: Juncker spotka się z Tsiprasem, ale porozumienia w środę nie będzie

PAP
opublikowano: 03-06-2015, 14:35

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker spotka się w środę wieczorem z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem, jednak nie należy oczekiwać, by podczas rozmowy strony doszły do porozumienia - poinformował w środę rzecznik KE Margaritis Schinas.

Aleksis Tsipras,  Jean-Claude Juncker
Zobacz więcej

Aleksis Tsipras,  Jean-Claude Juncker Bloomberg

"Nie oczekujemy dziś wieczorem konkretnych rezultatów" - powiedział Schinas na środowej konferencji prasowej. "To pierwsza dyskusja, a nie rozmowa finalizująca" - dodał.

Schinas podkreślił, że zawarcie porozumienia musi być jednomyślną decyzją wszystkich państw należących do strefy euro. "Komisja jest tu mediatorem" - zaznaczył.

Media donoszą, że w środę z Tsiprasem ma się spotkać również szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem wraz z przedstawicielami MFW i EBC. Rzecznik KE nie potwierdził tej informacji, podkreślając, że premier Grecji przyjeżdża do Brukseli "na osobiste zaproszenie" Junckera.

Tsipras powiedział we wtorek, że jego rząd w nocy przesłał wierzycielom całościowy i realistyczny plan reform. Wezwał europejskich przywódców do zaakceptowania tego planu, aby można było zawrzeć długo oczekiwane porozumienie. Później we wtorek Dijsselbloem poinformował, że postępy w negocjacjach z Grecją nie są wystarczające, by odblokować kolejną transzę pomocy finansowej dla Aten, a w tym tygodniu nie ma szans na porozumienie w tej sprawie.

Z wtorkowych doniesień mediów wynika, że Komisja Europejska, Europejski Bank Centralny i Międzynarodowy Fundusz Walutowy uzgodniły warunki porozumienia, które zaproponują Grecji w celu zakończenia czteromiesięcznych negocjacji w sprawie zadłużenia kraju. Jeśli projekt wierzycieli zostanie przyjęty, Ateny otrzymają zamrożoną na skutek impasu w negocjacjach kolejną transzę pomocy - 7,2 mld euro.

Spotkanie szefa KE i Tsipras zaplanowane jest na godz. 20.30.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu