KE krytykuje Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stali

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 13:48

Komisja Europejska skrytykowała w środę Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stalowego. KE podkreśliła ryzyko związane z faktem, że przedsiębiorstwa w tym sektorze mogą nie osiągnąć rentowności z upływem przewidzianego okresu restrukturyzacji w grudniu 2006 r.

Komisja Europejska skrytykowała w środę Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stalowego. KE podkreśliła ryzyko związane z faktem, że przedsiębiorstwa w tym sektorze mogą nie osiągnąć rentowności z upływem przewidzianego okresu restrukturyzacji w grudniu 2006 r.

Podobne zastrzeżenie wysunęła Komisja w stosunku do producentów stali z Czech.

    Bruksela zwróciła uwagę na liczne opóźnienia w procesie restrukturyzacji, zwłaszcza w zakresie programów inwestycyjnych, które należy zintensyfikować. Zdaniem KE, należy też kontynuować starania zmierzające do obniżenia kosztów.

    W związku z tym, że do zakończenia okresu przejściowego, który upływa 31 grudnia 2006 roku, pozostało tylko 18 miesięcy, zalecenia KE dla przedsiębiorstw i władz mają rozstrzygające znaczenie.

    Komisja podkreśla, że nie można wykluczyć konieczności zwrotu udzielonej pomocy państwa, jeśli przedsiębiorstwa nie odzyskają rentowności z końcem okresu restrukturyzacji.

    W ocenie Brukseli, mimo wyjątkowo korzystnych warunków panujących na rynku stali, niektórzy producenci stali w Polsce i w Czechach nadal osiągają wyniki gorsze od oczekiwanych.  Wiele przedsiębiorstw w tych dwóch krajach nie osiągnęło rentowności przed przystąpieniem do UE w maju 2004 r. Dlatego Polska i Czechy wynegocjowały z UE okresy przejściowe, w których może być przyznawana pomoc państwa określonym przedsiębiorstwom pod warunkiem podjęcia pewnych zobowiązań zarówno przez rządy tych państw, jak i przez poszczególne przedsiębiorstwa.

    Od tamtej pory Komisja Europejska monitoruje starania związane z restrukturyzacją w tych krajach. Pomoc państwa ma być bowiem przeznaczona na wspieranie rozwoju tego sektora, a nie nierentownych przedsiębiorstw.

    Ożywienie gospodarki światowej w 2003 r. i silny wzrost gospodarczy w 2004 r. miały bardzo korzystny wpływ na popyt na stal oraz handel tym towarem. W 2004 r. odnotowano znaczny wzrost popytu na gotowe wyroby stalowe w UE - o 7 proc. w porównaniu z 1,5 proc. w 2003 r. W tym samym okresie wzrosły ceny stali.

    Większość polskich i czeskich producentów stali odniosła korzyści zarówno ze wzrostu eksportu, jak i zwiększonej sprzedaży krajowej. Miało to pozytywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstw, ale w niektórych przypadkach może to nie wystarczyć do uzyskania rentowności z końcem roku 2006.

    Komisja zaznaczyła, że wzrost zysków został jednakże częściowo zniwelowany przez znaczący wzrost kosztów surowców, transportu i energii. Prognozy na rok 2005 przewidują słabszy wzrost popytu na stal oraz stabilizację cen.

    Z tego względu KE zaleca, aby położyć szczególny nacisk na inwestycje służące zwiększeniu przychodów poprzez sprzedaż wyrobów o większej wartości dodanej, a zarazem aby nadal dokładać starań na rzecz obniżenia kosztów i poprawy zyskowności. Zachęca się także odpowiednie władze do pomyślnego zakończenia pozostałych etapów prywatyzacji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KE krytykuje Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stali