Czytasz dzięki

KE krytykuje Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stali

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-08-2005, 13:48

Komisja Europejska skrytykowała w środę Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stalowego. KE podkreśliła ryzyko związane z faktem, że przedsiębiorstwa w tym sektorze mogą nie osiągnąć rentowności z upływem przewidzianego okresu restrukturyzacji w grudniu 2006 r.

Komisja Europejska skrytykowała w środę Polskę za opóźnienia w restrukturyzacji sektora stalowego. KE podkreśliła ryzyko związane z faktem, że przedsiębiorstwa w tym sektorze mogą nie osiągnąć rentowności z upływem przewidzianego okresu restrukturyzacji w grudniu 2006 r.

Podobne zastrzeżenie wysunęła Komisja w stosunku do producentów stali z Czech.

    Bruksela zwróciła uwagę na liczne opóźnienia w procesie restrukturyzacji, zwłaszcza w zakresie programów inwestycyjnych, które należy zintensyfikować. Zdaniem KE, należy też kontynuować starania zmierzające do obniżenia kosztów.

    W związku z tym, że do zakończenia okresu przejściowego, który upływa 31 grudnia 2006 roku, pozostało tylko 18 miesięcy, zalecenia KE dla przedsiębiorstw i władz mają rozstrzygające znaczenie.

    Komisja podkreśla, że nie można wykluczyć konieczności zwrotu udzielonej pomocy państwa, jeśli przedsiębiorstwa nie odzyskają rentowności z końcem okresu restrukturyzacji.

    W ocenie Brukseli, mimo wyjątkowo korzystnych warunków panujących na rynku stali, niektórzy producenci stali w Polsce i w Czechach nadal osiągają wyniki gorsze od oczekiwanych.  Wiele przedsiębiorstw w tych dwóch krajach nie osiągnęło rentowności przed przystąpieniem do UE w maju 2004 r. Dlatego Polska i Czechy wynegocjowały z UE okresy przejściowe, w których może być przyznawana pomoc państwa określonym przedsiębiorstwom pod warunkiem podjęcia pewnych zobowiązań zarówno przez rządy tych państw, jak i przez poszczególne przedsiębiorstwa.

    Od tamtej pory Komisja Europejska monitoruje starania związane z restrukturyzacją w tych krajach. Pomoc państwa ma być bowiem przeznaczona na wspieranie rozwoju tego sektora, a nie nierentownych przedsiębiorstw.

    Ożywienie gospodarki światowej w 2003 r. i silny wzrost gospodarczy w 2004 r. miały bardzo korzystny wpływ na popyt na stal oraz handel tym towarem. W 2004 r. odnotowano znaczny wzrost popytu na gotowe wyroby stalowe w UE - o 7 proc. w porównaniu z 1,5 proc. w 2003 r. W tym samym okresie wzrosły ceny stali.

    Większość polskich i czeskich producentów stali odniosła korzyści zarówno ze wzrostu eksportu, jak i zwiększonej sprzedaży krajowej. Miało to pozytywny wpływ na wyniki finansowe przedsiębiorstw, ale w niektórych przypadkach może to nie wystarczyć do uzyskania rentowności z końcem roku 2006.

    Komisja zaznaczyła, że wzrost zysków został jednakże częściowo zniwelowany przez znaczący wzrost kosztów surowców, transportu i energii. Prognozy na rok 2005 przewidują słabszy wzrost popytu na stal oraz stabilizację cen.

    Z tego względu KE zaleca, aby położyć szczególny nacisk na inwestycje służące zwiększeniu przychodów poprzez sprzedaż wyrobów o większej wartości dodanej, a zarazem aby nadal dokładać starań na rzecz obniżenia kosztów i poprawy zyskowności. Zachęca się także odpowiednie władze do pomyślnego zakończenia pozostałych etapów prywatyzacji.

 

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane