KE poparła przyjęcie Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-02-2005, 14:04

Komisja Europejska wydała przychylną opinię w sprawie włączenia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej. Przyjęcie opinii przez KE jest pierwszym krokiem w procedurze prowadzącej do podpisania układu o akcesji - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

Komisja Europejska wydała przychylną opinię w sprawie włączenia Bułgarii i Rumunii do Unii Europejskiej. Przyjęcie opinii przez KE jest pierwszym krokiem w procedurze prowadzącej do podpisania układu o akcesji - poinformowała Komisja we wtorkowym komunikacie.

    Decyzja ta jest następstwem przyjęcia przez Radę Unii Europejskiej 17 grudnia 2004 roku pozytywnych konkluzji negocjacji akcesyjnych oraz sfinalizowania negocjacji Układu Akcesyjnego w lutym 2005 roku.

    "Dzisiejsza decyzja jest kolejnym kamieniem milowym w naszych relacjach i wyraźnym sygnałem, że Komisja z radością wita Bułgarię i Rumunię w europejskiej rodzinie" - skomentował Olli Rehn komisarz ds. rozszerzenia.

    Dodał, że oba kraje muszą w najbliższych dwóch latach wykonać "jeszcze dużo ciężkiej pracy, aby osiągać postępy w reformach, tak aby spełnić na czas i w całości wszystkie warunki członkostwa". Jednocześnie Komisja zaznaczyła, że w przypadku dużych opóźnień w przygotowaniach do członkostwa wobec krajów zostanie zastosowana klauzula opóźnienia przystąpienia, co "opóźniłoby akcesję Bułgarii i Rumunii o rok".

    KE zwróciła uwagę, że w przypadku Rumunii jest kilka dziedzin dotyczących wymiaru sprawiedliwości, spraw wewnętrznych i konkurencji, które wymagają przyspieszenia, jeśli klauzula opóźniająca akcesję nie ma być stosowana.

    W grudniu przywódcy państw Unii Europejskiej uzgodnili, że układy członkowskie z Bułgarią i Rumunią zostaną podpisane 25 kwietnia 2005 roku. Według założeń, oba państwa zostaną przyjęte do UE 1 stycznia 2007 roku, jeśli przeprowadzą planowane reformy. Rumunia zakończyła negocjacje członkowskie 8 grudnia, Bułgaria już w czerwcu zeszłego roku.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane