KE uważa, że Irlandia przyznała Apple korzyści podatkowe

PAP
opublikowano: 30-09-2014, 19:17

Irlandia przyznała korzyści podatkowe koncernowi Apple, co może być sprzeczne z unijnymi zasadami pomocy publicznej - wynika z wstępnych ustaleń Komisji Europejskiej zawartych w opublikowanym we wtorek liście w tej sprawie do władz w Dublinie.

KE otworzyła w czerwcu dochodzenia dotyczące decyzji ws. podatku dochodowego od firm, jakie podejmowały władze w Luksemburgu, Holandii i Irlandii. Była to reakcja na doniesienia o znacznych redukcjach w podatku, jakie miałyby być w tych krajach przyznane koncernom Apple, Starbucks i Fiat Finance and Trade.

We wtorek Komisja upubliczniła m.in. list wysłany w czerwcu do ministra spraw zagranicznych Irlandii, w którym wyjaśnia powody swojej decyzji. Zawiera on m.in. szczegółowe wyliczenia dotyczące zysków Apple i podatków, jakie firma płaciła.

KE w piśmie podpisanym przez unijnego komisarza ds. konkurencji Joaquina Almunię koncentruje się na dwóch porozumieniach, wynegocjowanych przez przedstawicieli władz Irlandii oraz Apple w 1991 r. oraz 2007 r. Dzięki nim firma mogła uniknąć zapłacenia miliardów dolarów podatków.

"KE jest zdania, że przez te orzeczenia władze irlandzkie przyznały korzyści Apple" - napisał Almunia. Chodzi o decyzje dotyczące sposobu liczenia podatku od dochodów firmy, czy też stosowania specjalnych zapisów podatkowych. Są one wydawane, by potwierdzić tzw. ceny transferowe (z ang. transfer pricing arrangements), czyli ceny stosowane w transakcjach między powiązanymi podmiotami gospodarczymi, np. spółkami córkami jednej grupy. Dzięki takim transferom korporacje mogą lokować zyski (i płacić od nich podatki) w wybranych spółkach tej samej grupy ulokowanych w różnych krajach.

KE sprawdza postanowienia irlandzkiej skarbówki w sprawie kalkulacji dochodu podlegającego opodatkowaniu, który został ulokowany w irlandzkich filiach spółek Apple Sales International i Apple Operations Europe.

Komisja przejrzała kalkulacje używane do określenia podstawy opodatkowania i na podstawie wstępnej analizy ma obawy, że mogą one nie doszacowywać dochodu do opodatkowania i dlatego, zezwalając firmom na płacenie mniejszych podatków, mogą przyznawać im korzyści.

W liście KE przytoczono fragmenty protokołu ze spotkania doradców podatkowych Apple i irlandzkich władz podatkowych, pokazujące specjalnie traktowanie, z jakiego mogła korzystać firma, ze względu na to, że tworzy w Irlandii wiele miejsc pracy. Apple zatrudnia w swych zakładach na wyspie 4 tys. osób.

W poniedziałek, po zapowiedzi ujawnienia listu przez KE, irlandzkie ministerstwo finansów oświadczyło, że było przekonane, iż nie naruszyło zasad państwowej pomocy publicznej w relacjach z koncernem informatycznym. Apple utrzymuje, że w żaden sposób nie był specjalnie traktowany.

Amerykański Senat odkrył w ubiegłym roku, że Apple zapłacił niewielki podatek, lub w ogóle go nie zapłacił, od co najmniej 74 mld dolarów przychodu w ciągu ostatnich czterech lat, w dużej mierze dzięki wykorzystaniu luk prawnych w irlandzkim systemie podatkowym.

Walka ze zjawiskiem unikania płacenia podatków stała się jednym z priorytetów UE w dobie walki z kryzysem, ponieważ nadużycia pozbawiają przychodów narodowe budżety.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane