KE zaprasza do składania wniosków na 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich firm

  • PAP
opublikowano: 28-02-2023, 19:56
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komisja Europejska ogłosiła zaproszenia do składania wniosków na środki w łącznej wysokości 7,5 mln euro w celu wsparcia ukraińskich małych i średnich firm. Środki mają pomóc ukraińskim przedsiębiorcom i przedsiębiorstwom w czerpaniu korzyści z jednolitego rynku.

Zaproszenia to efekt niedawnego porozumienia dotyczącego przystąpienia Ukrainy do unijnego programu, podpisanego przez przewodniczącą KE Ursulę von der Leyen i ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala.

Adobe Stock

Pierwsze z zaproszeń, „Business Bridge”, którego budżet wynosi 4,5 mln euro, zapewni wsparcie finansowe dotkniętym wojną ukraińskim małym i średnim przedsiębiorstwom (MŚP) w formie bonów na dostęp do usług i udział w targach handlowych w UE. Projektem zarządzać będą organizacje wspierające przedsiębiorstwa, takie jak Europejska Sieć Przedsiębiorczości, europejska sieć klastrów i inne organizacje.

Celem zaproszenia jest utworzenie konsorcjum organizacji biznesowych, które wyłoni do 1500 ukraińskich MŚP ukierunkowanych na wzrost gospodarczy i zrównoważony rozwój, które skorzystają z bezpośredniego wsparcia w wysokości do 2500 euro.

To bezpośrednie wsparcie pokryje koszty ukraińskich MŚP, które będą ponoszone na usługi wspierające przedsiębiorstwa, takie jak: badania rynku w celu zidentyfikowania partnerów europejskich; doradztwo prawne, organizacyjne lub finansowe związane z założeniem nowej spółki lub dostosowaniem istniejącej spółki; pomoc w uczestniczeniu w targach handlowych w UE lub w podróżowaniu na targi w UE; doradztwo prawne w zakresie praw własności intelektualnej.

Drugie z zaproszeń, „Program Erasmus dla młodych przedsiębiorców – Ukraina”, dysponujące budżetem w wysokości 3 mln euro, umożliwi nowym ukraińskim przedsiębiorcom zdobycie doświadczenia zawodowego w innych krajach europejskich. Projekt ten będzie realizowany w ramach już ustanowionego programu „Erasmus” dla młodych biznesmenów, który zaoferował ponad 22 tys. przedsiębiorców z całej Europy możliwość dzielenia się wiedzą fachową w zakresie przedsiębiorczości.

W zaproszeniu zostaną wybrane organizacje na Ukrainie i w UE, które zatrudnią do 430 nowych ukraińskich przedsiębiorców i skontaktują ich z biznesmenami przyjmującymi w UE. Następnie zapewnią tym przedsiębiorcom wsparcie finansowe i dofinansują ich koszty życia i podróży.

Zaproszenia do składania wniosków są otwarte od 28 lutego, a ukraińskie przedsiębiorstwa i przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w ostatnim kwartale bieżącego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane