KE zatwierdziła szczepionkę Moderny na dwa podwarianty Omikrona

  • PAP
opublikowano: 20-10-2022, 21:53
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Komisja Europejska poinformowała w czwartek, że zatwierdziła dostosowaną szczepionkę amerykańskiej firmy Moderna, skierowaną przeciwko podwariantom BA.4 i BA.5 wariantu Omikron koronawirusa.

fot. Stephen Zenner/Bloomberg

Zatwierdzona szczepionka Spikevax jest przeznaczona dla dorosłych i dzieci w wieku od 12 lat, które przeszły już podstawowy cykl szczepienia przeciwko Covid-19.

Jest to druga dostosowana szczepionka Spikevax, którą KE zatwierdziła. Szczepionka Moderny ukierunkowana na omikron BA.1 i oryginalny szczep tego wariantu została zatwierdzona we wrześniu br.

W środę rekomendację w sprawie szczepionek na podwarianty BA.4 i BA.5 wydała Europejska Agencja Leków (EMA), która podkreśliła, że strategią UE jest posiadanie szerokiej gamy dostosowanych szczepionek, które są skierowane przeciwko różnym wariantom SARS-CoV-2, aby państwa członkowskie miały różne możliwości zaspokojenia swoich potrzeb podczas planowania kampanii szczepień.

Zdaniem EMA jest to kluczowy element ogólnej strategii zwalczania pandemii, ponieważ nie można przewidzieć, jak wirus będzie ewoluował w przyszłości i jakie warianty będą krążyć tej zimy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane