Kerry apeluje o spokój do Arabii Saudyjskiej i Iranu

DI, PAP
opublikowano: 04-01-2016, 20:15

Amerykański sekretarz stanu John Kerry zatelefonował w poniedziałek do swoich odpowiedników w Iranie i Arabii Saudyjskiej z apelem o działania na rzecz spadku napięcia między oboma krajami - podała AFP powołując się na źródła dyplomatyczne USA.

"Wzywamy ich do spokoju i deeskalacji. Sytuacja musi zostać uspokojona" - powiedział anonimowy amerykański dyplomata po dwóch rozmowach telefonicznych przeprowadzonych przez Kerry'ego.

Już w niedzielę wieczorem USA, które są w regionie sojusznikiem Arabii Saudyjskiej, ale również zbliżyły się do Iranu po uzgodnieniu w lipcu ub.r. zniesienia zachodnich sankcji, apelowały do obu stron o "pozytywne kroki w celu zażegnania napięcia".

W niedzielę Arabia Saudyjska zerwała stosunki dyplomatyczne z Iranem po ataku na saudyjską ambasadę w Teheranie i ostrej irańskiej reakcji na egzekucję w Arabii Saudyjskiej szyickiego duchownego Nimra al-Nimra. W poniedziałek obustronne relacje jeszcze się pogorszyły wraz z zapowiedzią Arabii Saudyjskiej odwołania ruchu lotniczego z Iranem, zakazu podróżowania do tego kraju i zakończenia wszelkich dwustronnych stosunków gospodarczych.

Stosunki dyplomatyczne z Iranem zerwał również uznawany za sojusznika Rijadu Bahrajn oraz Sudan, a Zjednoczone Emiraty Arabskie obniżyły ich rangę.

AFP zauważa, że kryzys saudyjsko-irański jest dużym kłopotem dla administracji prezydenta Baracka Obamy, który prowadzi politykę zbliżenia z Teheranem, czemu z niechęcią i podejrzliwością przyglądają się władze w Rijadzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu