KIG: Łotwa może stać się wrotami na rynek rosyjski

Polska Agencja Prasowa SA
28-01-2005, 16:31

Łotwa ze względu na swoje położenie może stać się europejskimi wrotami na rynek rosyjski - powiedział PAP wicedyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Jerzy Bujok podczas "Forum Biznesu Warszawa - Ryga", które odbyło się w piątek w Warszawie.

Łotwa ze względu na swoje położenie może stać się europejskimi wrotami na rynek rosyjski - powiedział PAP wicedyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) Jerzy Bujok podczas "Forum Biznesu Warszawa - Ryga", które odbyło się w piątek w Warszawie.

    Według Bujoka, dobrze rozwijające się stosunki gospodarcze miedzy naszymi krajami (na Łotwie działa 160 firm z polskim kapitałem) są perspektywiczne ze względu na plany budowy międzynarodowej drogi ekspresowej Via Baltica, a także linii kolejowej Warszawa - Ryga.

    "Łotwa jest tygrysem gospodarczym Europy; jej wzrost gospodarczy w ostatnich latach nie spadł poniżej 5 proc. PKB, a w 2004 r. wyniósł 8 proc." - powiedział Bujok.

    Na obrady Forum przybyli przedstawiciele 64 firm polskich (w tym 15 turystycznych) i 14 łotewskich. Oprócz turystycznych przeważały firmy branży spożywczej.

    Jak powiedział PAP wiceprezydent Warszawy Andrzej Urbański, jest to już drugie spotkanie polsko-łotewskiego biznesu. Pierwsze odbyło się w maju 2003 r. w ramach "Dni Warszawy w Rydze".

    Od 2003 r. do 2004 r import z Łotwy do Polski wzrósł o 250 proc. - z 44,3 mln USD do 143 mln USD. Eksport pod koniec 2003 r. wynosił 353 mln USD, a po 11 miesiącach ubiegłego roku - 398 USD.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KIG: Łotwa może stać się wrotami na rynek rosyjski