Kilkadziesiąt umów na sprzedaż obligacji w ramach IKE

opublikowano: 2004-10-01 18:08

Bankowy Dom Maklerski PKO BP (BDM PKO BP) zawarł kilkadziesiąt umów o otwarcie indywidualnych kont emerytalnych (IKE), na których można gromadzić obligacje - poinformowała PAP Agnieszka Bujalska z BDM PKO BP. Piątek jest pierwszym dniem funkcjonowania nowej formy dodatkowego oszczędzania na emeryturę.

Ministerstwo Finansów uruchomiło 1 października nową formę oszczędzania na emeryturę w ramach IKE, a BDM PKO BP jest

pośrednikiem sprzedającym obligacje.

W ramach IKE sprzedawane są obligacje dziesięcioletnie, o zmiennym oprocentowaniu, co ma pozwolić na dostosowanie ich

oprocentowania do zmian zachodzących na rynku. Oprocentowanie będzie wyznaczone na podstawie wskaźnika inflacji i marży, która ma zapewnić realny zysk. Cena nominalna jednej obligacji wynosi 100 zł.

Podstawową zachętą do oszczędzania jest zwolnienie obligacji, podobnie jak innych instrumentów inwestycyjnych w ramach IKE, z opodatkowania odsetek i zysków kapitałowych.

Ministerstwo Finansów przygotowało na każdy miesiąc sprzedaży obligacje o wartości 100 mln zł. Obligacje te mają najdłuższy, jak dotychczas, termin zapadalności w ofercie dla osób fizycznych.

Konstrukcja obligacji została dostosowana do założeń ustawy o IKE. Ma ona zachęcić Polaków do dobrowolnego oszczędzania na dodatkową emeryturę.

krf/ pwd/ hes/