Kirgistan: protest przeciw nacjonalizacji kopalni złota

opublikowano: 18-04-2007, 13:41

Tłum sympatyków opozycji zablokował w środę w Kirgistanie drogę do wielkiej, zarządzanej przez Kanadyjczyków kopalni złota, protestując przeciwko zgłoszonej w parlamencie propozycji nacjonalizacji tego obiektu.

Protestujący domagali się też dymisji prezydenta Kurmanbeka Bakijewa, którego opozycja oskarża o nepotyzm i korupcję.

Rzecznik opozycji Azamat Kalman poinformował, że ok. 500 ludzi użyło kłód, by zablokować drogę do kopalni Kumtor. Ustawiono też dwie jurty. Z kolei policja twierdzi, że uczestników protestu było tylko ok. 100 i że na drodze szybko przywrócono ruch.

Według Kalmana ludzie z regionu Issyk-Kul protestują przeciwko projektowi ustawy o nacjonalizacji kopalni złota, obawiając się, że kanadyjski inwestor wycofa się z Kirgistanu, a oni stracą pracę.

Kanadyjska firma Cameco Corp. jest głównym udziałowcem w powołanym w 2004 roku do eksploatacji kopalni Kumtor wspólnym przedsięwzięciu pod nazwą Centerra Gold Inc. Rząd Kirgistanu ma zaledwie 16 proc. udziału w kopalni Kumtor. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kirgistan: protest przeciw nacjonalizacji kopalni złota