Klienci Graala chcą kupować tanio

GRA
opublikowano: 16-02-2009, 00:00

Mimo trudnych czasów, rybny Graal sprawnie uzyskuje kredyty. Ale widzi objawy kryzysu — rynek przerzuca się na tańsze produkty.

Mimo trudnych czasów, rybny Graal sprawnie uzyskuje kredyty. Ale widzi objawy kryzysu — rynek przerzuca się na tańsze produkty.

Kryzys dotyka wszystkich, ale rybny biznes Graala wydaje się stabilny.

— Nie wszystko wygląda różowo, ale cieszymy się dużym zaufaniem rynku — mówi Robert Wijata, członek zarządu Graala.

Dowód? Banki przyznają grupie kolejne kredyty, a te już zaciągnięte — są przedłużane na niezmienionych warunkach. I to mimo, że Graal ma relatywnie wysoki wskaźnik zadłużenia. Zobowiązania sięgają obecnie około 160 mln zł.

— To prawda, że musimy się więcej napracować przy uzyskiwaniu kredytów. Ale i tak niedawno Graal dostał 5 mln zł pożyczki, a kolejne 5 mln zł otrzyma w marcu zależny SuperFish — mówi Robert Wijata.

Spółce pomaga pewna sytuacja finansowa. O wynikach za 2008 r. zarząd mówi tylko, że są "poprawne" (raport zostanie opublikowany 27 lutego). Tymczasem Erste Securities szacował w 2008 r., że Graal osiągnie 400 mln zł przychodów i 12,25 mln zł zysku netto.

— Szacunki Erste należą do prawdopodobnych — komentuje Robert Wijata.

Nie kryje jednak, że spowolnienie gospodarki widać nawet w branży spożywczej. Na niekorzyść Graala działa słabnący złoty, który zwiększa koszt importu. A nie da się tego szybko przerzucić na odbiorcę. Ale to niejedyny symptom kryzysu.

— Widać, że sieci delikatesów, np. Piotr i Paweł, Bomi czy Alma, zmieniają politykę asortymentową. Zwiększają zapotrzebowanie na tańsze produkty, żeby dostosować się do szczuplejących portfeli Polaków — twierdzi Robert Wijata.

Dla Graala to niezły sygnał. Większość produktów, które ma w portfelu, ma bowiem charakter masowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci Graala chcą kupować tanio