KNF przypomina: "Ostrzegaliśmy przed kredytami we frankach"

opublikowano: 17-08-2016, 11:21

Komisja Nadzoru Finansowego w dość niecodzienny sposób przypomniała, że nadzór przed laty ostrzegał przed ryzykiem, związanym z kredytami we frankach. Cytuje też tych, którzy te ostrzeżenia bagatelizowali.

"(...) Kredyty walutowe są bezpieczniejsze zarówno dla banków, jak i dla klientów, dlatego wprowadzanie ograniczeń w ich udzielaniu nie znajduje ekonomicznego uzasadnienia (...)" - głosił raport Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, opublikowany w maju 2006 r.

KNF
KNF
SZYMON LASZEWSKI_FORUM

"Niee rozumiem utrudniania dostępu do kredytów i nie zgadzam się z nią. Mam nadzieję, że sytuację zmieni konsolidacja nadzoru bankowego, do której zmierzamy. Złożyliśmy już odpowiednią ustawę" - mówił w lipcu 2006 r. Kazimierz Marcinkiewicz, wówczas premier w rządzie PiS, cytowany przez Gazetę Ubezpieczeniową.

Długą listę cytatów, a także własnych zaleceń rynkowy nadzorca opublikował w specjalnym komunikacie, opublikowanym w związku z toczącą się dyskusję nt. kredytów mieszkaniowych we franku.

Czytaj: KNF przypomina dyskusję o frankach sprzed lat

"Nadzór bankowy od 2004 r. ostrzegał przed ryzykiem związanym z udzielaniem kredytów w walucie obcej.  W listopadzie 2000 r. ówczesna Komisja Nadzoru Bankowego (KNB) uchwaliła wprowadzenie wymogów kapitałowych dla banków na otwarte pozycje walutowe. W marcu 2006 r. KNB wydała rekomendację S, ograniczającą udzielanie kredytów mieszkaniowych denominowanych w walucie obcej. Z kolei w marcu 2007 r. KNB podwyższyła wagę ryzyka dla kredytów walutowych na potrzeby wyliczania wymogów kapitałowych z 35% do 75% oraz ustaliła wiążące banki normy płynności" - głosi komunikat.

KNF podkreśla, że nie wszystkie banki udzielały kredytów w CHF, a wśród tych, które się na to zdecydowały, były zarówno podmioty z kapitałem zagranicznym, jak i krajowym, w tym banki spółdzielcze. 

Według danych na koniec 2014 r. ponad 90% wartości kredytów denominowanych w CHF jest skupionych w 10 bankach. Spośród 38 wszystkich banków komercyjnych jedynie w 12 bankach udział kredytów frankowych w sumie bilansowej przekracza 10%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane