KNF wydała znowelizowaną Rekomendację L dla banków i SKOK-ów

  • PAP
opublikowano: 18-12-2018, 20:56

KNF wydała we wtorek nowelizowaną Rekomendację L, dotyczącą roli biegłych rewidentów w procesie nadzoru nad bankami i spółdzielczymi kasami oszczędnościowo-kredytowymi - podała w komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego. Komisja obradowała po raz pierwszy w poszerzonym składzie.

Jak czytamy w komunikacie, "rekomendacja dotyczy dobrych praktyk w zakresie współpracy biegłych rewidentów i firm audytorskich z organem nadzoru finansowego w obszarze wymiany danych i informacji pozyskiwanych przez biegłych rewidentów i firmy audytorskie w toku badania ustawowego sprawozdań finansowych banków i SKOK". Chodzi także o informacje, mające "znaczenie dla realizacji celów nadzoru nad wskazanymi podmiotami".

W ocenie KNF, "wydanie znowelizowanej Rekomendacji L zapewni spójność zawartych w tym dokumencie rekomendacji KNF w odniesieniu do roli biegłych rewidentów i firm audytorskich w procesie nadzoru nad bankami i SKOK z aktualnie obowiązującymi przepisami prawa krajowego i wspólnotowego oraz standardami rynkowymi".

W komunikacie podkreślono, że "postanowienia Rekomendacji L mają zastosowanie, z uwzględnieniem zasady proporcjonalności, strukturalnych różnic i specyfiki działalności prowadzonej przez podmioty nadzorowane objęte jej zakresem".

"Projekt Rekomendacji L był przedmiotem konsultacji publicznych, w tym w szczególności ze Związkiem Banków Polskich, Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych, Krajową Spółdzielczą Kasą Oszczędnościowo-Kredytową, Związkiem Rewizyjnym Banków Spółdzielczych im. F. Stefczyka w Warszawie, PIBR, EY, KPMG, Deloitte" - poinformowała Komisja.

"KNF oczekuje, że niniejsza Rekomendacja zostanie wprowadzona w bankach oraz SKOK nie później niż do 31 marca 2019 r." - podkreślono w komunikacie.

We wtorkowym posiedzeniu KNF, jak wynika z komunikatu wzięli po raz pierwszy udział, bez prawa głosu, przedstawiciele ministra-koordynatora służb specjalnych (sekretarz stanu w KPRM Maciej Wąsik), BFG (prezes Zdzisław Sokal) oraz prezesa UOKiK (sam prezes Marek Niechciał), których udział wynika z uchwalonej niedawno ustawie o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru. Jednocześnie jako przedstawiciel prezydenta po raz pierwszy uczestniczył w posiedzeniu Cezary Kochalski (dotąd był nim Zdzisław Sokal).

KNF - podaje komunikat - przyjęła też plan finansowy Urzędu Komisji na przyszły rok, w związku z obowiązującym od 1 stycznia 2019 nowym statusem UKNF, jako państwowej osoby prawnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane