Czytasz dzięki

KNF: zmiana przepisów w Konstytucji przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego

  • PAP
opublikowano: 19-11-2019, 14:16

Każda zmiana przepisów, a w szczególności Konstytucji, w celu zagwarantowania prywatności i ochrony środków zgromadzonych w PPK i na IKE z pewnością przyczyni się do wzrostu zaufania obywateli do systemu emerytalnego, napisał na Twitterze wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Rafał Mikusiński.

Rafał Mikusiński
Zobacz więcej

Rafał Mikusiński Marek Wiśniewski

Wiceprzewodniczący KNF odniósł się w ten sposób do wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, który w swoim expose zwrócił się do wszystkich posłów z propozycją zmiany Konstytucji RP tak, aby zagwarantować środki PPK i Indywidualnych Kont Emerytalnych, zagwarantować ich prywatność i ochronę, by odzyskać zaufanie obywateli, przywrócić im wiarę w godną egzystencję.

"Co ważniejsze - jak zaznaczył Mikusiński - byłoby to istotne wsparcie w upowszechnianiu długoterminowego i systematycznego oszczędzania w społeczeństwie z przeznaczeniem na emeryturę, co stanowiłoby wzmocnienie roli rynku kapitałowego w dostarczaniu finansowania do polskich przedsiębiorstw".

Pracownicze Plany Kapitałowe to dobrowolny i powszechny system długoterminowego oszczędzania. Może do niego przystąpić każdy zatrudniony, który podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym. Oszczędności tworzone będą wspólnie przez pracowników, pracodawców oraz państwo.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w styczniu br., od 1 lipca tego roku, jako pierwsze do systemu wchodzą największe przedsiębiorstwa zatrudniające co najmniej 250 osób. Potem, co pół roku - do stycznia 2021 r. - system będzie wprowadzany w coraz mniejszych firmach. Docelowo system obejmie 7-8 mln osób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane