Koblic: GPW to najgorszy możliwy właściciel giełdy w Pradze

MD, CTK, IAR
opublikowano: 25-09-2008, 18:37

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie byłaby „najgorszym z dających się wyobrazić” właścicieli giełdy  w Pradze, stwierdził jej szef, Petr Koblic.

W sierpniu akcjonariusze posiadający kontrolny pakiet giełdy w Pradze ogłosili, że chcą go sprzedać. Zainteresowanie jego kupnem zgłosiły Nasdaq, NYSE, Deutsche Boerse, giełdy w Londynie i Wiedniu oraz polska GPW.

-  Warszawska giełda byłaby prawdopodobnie jedyną, która spowodowałaby że giełda w Pradze przestałaby istnieć – powiedział Koblic cytowany przez agencję CTK.

Ogłoszoną wczoraj przez prezesa warszawskiej giełdy Ludwika Sobolewskiego zapowiedź wysłania ofert na zakup praskiego parkietu, Koblic skwitował w rozmowie z gazetą "Hospodarzske noviny" stwierdzeniem, że jemu posyłać jej nie musi, bo i tak wyrzuci ją do kosza.

GPW poinformowała w czwartek, że oferta kupna kontrolnego pakietu giełdy w Pradze zostanie złożona 29 października. Warszawska giełda zdecydowała się na to mimo iż Czesi wyeliminowali z możliwości kupna pakietu akcji giełdy będące własnością państwa.

- Zarząd polskiej giełdy musi być pod jakąś presją polityczną, która zmusza go do przeprowadzenia transakcji zagranicznej – stwierdził Koblic. 

Wartość giełdy w Pradze szacowana jest na 5-10 mld CZK (0,68 mld zł – 1,36 mld zł). Na sprzedaż może być nawet 90 proc. akcji zarządzającej ją spółki. Agencja CTK twierdzi, że choć jest wiele ofert przejęcia, sprzedaż może nie dojść do skutku. 

- Wszystkie warianty, także możliwość nie dojścia sprzedaży do skutku, wciąż są realne – powiedział Jiri Kovarik, rzecznik giełdy w Pradze.

Największym akcjonariuszem giełdy w Pradze jest czeski bank inwestycyjny Patria Finance. Posiada on prawie 25 proc. akcji. Pozostali duzi akcjonariusze to Ceska sporitelna (14,7 proc.) i Tiger Holding Four (13,5 proc.).

MD, CTK, IAR

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD, CTK, IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Koblic: GPW to najgorszy możliwy właściciel giełdy w Pradze