Kofola-Hoop chce przeznaczyć na akwizycje nawet 200 mln zł

ISB
01-04-2008, 12:43

Walne zgromadzenie spółki Hoop, producenta i dystrybutora napojów bezalkoholowych, zatwierdziło połączenie spółki z czeskim holdingiem Kofola, poinformowała spółka we wtorek. Nowopowstała grupa Kofola-Hoop będzie notowana na GPW i planuje przeznaczyć na przejęcia do 200 mln zł, jak zapowiedzieli we wtorek jej przedstawiciele.

"Nowopowstała spółka będzie działać na pięciu rynkach naszego regionu i generować obroty na poziomie 1,4 mld zł rocznie. Grupa o nazwie Kofola-Hoop zostanie skonsolidowana w ramach Hoop SA, a jej akcje będą notowane na warszawskiej giełdzie" - powiedział dyrektor generalny Kofola Holding Jannis Samaras podczas konferencji prasowej w Pradze.

Samaras dodał, że strona czeska będzie odpowiedzialna za zarządzanie nowym podmiotem, a Kofola będzie głównym właścicielem w Kofola-Hoop.

"Bezpośrednie efekty skali oraz synergie uzyskane w wyniku fuzji są szacowane na ok. 20 mln zł rocznie. Cała transakcja zostanie formalnie zakończona w ciągu 1-2 miesięcy rejestracją w rejestrze handlowym" - dodał dyrektor generalny.

Samaras niechętnie wypowiadał się o dalszych planach i strategii nowego podmiotu. Nie wykluczył jednak, że całkowitym zakończeniu procesu integracji obu spółek firma "rozejrzy się za akwizycjami w Polsce, Czechach i Rosji".

"Oczywiście, prowadzimy rozmowy z kilkoma podmiotami, nie tylko z branży napojowej, ale i okołonapojowej, lecz na razie nie są to jednak rozmowy na tyle zaawansowane, aby się nimi pochwalić. Na akwizycje możemy przeznaczyć nawet 200 mln zł, głównie z kredytów" - uzupełnił dotychczasowy wiceprezes Hoop i jeden z udziałowców oraz przyszły szef RN nowego podmiotu, Marek Jutkiewicz.

Jutkiewicz dodał, że jako szef RN Kofola-Hoop będzie wnioskował o przeznaczenie 20 mln zł z ubiegłorocznego zysku spółki na skup akcji własnych na rynku.

Po sprzedaży 29,77% akcji posiadanych obecnie przez głównego akcjonariusza Hoop, Dariusza Wojdygę największym akcjonariuszem Kofola-Hoop pozostanie spółka KSM Investment (należąca do rodziny Samaras), która wraz z dwoma osobami fizycznymi obejmie 56,99% udziałów. Kolejne 14,62% będzie należeć do Marka Jutkiewicza, a 6,32% do ING TFI. Free-float ma docelowo wynieść 22,07%. Operacja wychodzenia ze spółki Wojdygi ma zakończyć się do końca 2008 roku.

Kofola jest jednym z najważniejszych producentów napoi bezalkoholowych w regionie Europy Środkowej, działa w Czechach, na Słowacji, w Polsce i na Węgrzech. Zatrudnia łącznie ponad 1100 pracowników w pięciu zakładach produkcyjnych (w tym w Kutnie). Obroty grupy wyniosły w 2007 roku 587,05 mln zł, a zysk netto 10,76 mln zł wobec odpowiednio 483,71 mln zł obrotów i 14,21 mln zł zysku netto w roku 2006.

Notowany na GPW Hoop jest właścicielem prawie 100 marek napoi. Obecnie zatrudnia ok. 1500 osób w trzech zakładach produkcyjnych. W 2007 roku grupa miała 29,33 mln zł zysku wobec 15,25 mln zł zysku rok wcześniej przy obrotach odpowiednio 833,34 mln zł wobec 664,04 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Kofola-Hoop chce przeznaczyć na akwizycje nawet 200 mln zł