Koka: UE rozważy budowę gazociągu z Adriatyku do Europy Środkowej

(Marek Druś)
opublikowano: 04-01-2006, 20:56

Podczas spotkania europejskich ekspertów w środę w Brukseli postanowiono rozważyć możliwość budowy gazociągu wiodącego z Adriatyku do Europy Środkowej, poinformował Janos Koka, węgierski minister gospodarki.

Podczas spotkania europejskich ekspertów w środę w Brukseli postanowiono rozważyć możliwość budowy gazociągu wiodącego z Adriatyku do Europy Środkowej, poinformował Janos Koka, węgierski minister gospodarki.

- Pomysł budowy alternatywnego systemu transportu gazu jest dyskutowany na poziomie Unii Europejskiej – powiedział Koka.

Ujawnił, że propozycja budowy gazociągu w kierunku północnym od portu w Adriatyku gdzie docierałyby statki z LNG, ma poparcie Węgier, Austrii, Słowenii i nie będącej w UE Chorwacji.

Koka powiedział, że kolejnym krokiem będzie przygotowanie studium wykonalności projektu budowy gazociągu. Ma ono powstać do końca marca. Następnie ustalone zostaną parametry finansowe projektu.

W środę w Brukseli spotykali się eksperci 25 krajów UE, by rozmawiać o ukraińsko-rosyjskim kryzysie gazowym i bezpieczeństwie energetycznym Unii.

MD, AFP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane