Czytasz dzięki

Kolejka chętnych po miliardy z CO 2

Prądożerne zakłady szykują projekty inwestycyjne, by zdobyć dofinansowanie z Funduszu Modernizacyjnego. W puli może być ponad 16 mld zł

Ministerstwo Klimatu (MK) prowadzi konsultacje dotyczące zmian w ustawie o systemie handlu uprawnieniami do emisji CO 2. Przewidziano w niej powstanie Funduszu Modernizacyjnego (FM), który będzie zasilany pieniędzmi ze sprzedaży przez Komisję Europejską uprawnień emisyjnych. Resort w uzasadnieniu przewiduje, że wpływy do 2030 r. sięgną 2-4,8 mld EUR, w ocenie skutków regulacji natomiast prognozuje 16,6 mld zł, czyli 1,6-1,8 mld zł rocznie. Dotacje mogą trafić zarówno do dużych, jak i małych podmiotów, chcących poprawić efektywność energetyczną i obniżyć emisyjność. Chętnych nie zabranie.

Marcin Chludziński, prezes KGHM, uważa, że Fundusz
Modernizacyjny może być narzędziem dekarbonizacji nie tylko dla kombinatu, ale
także dla firm z sektorów chemicznego, nawozowego, paliwowego czy górniczego.
Obniżenie emisyjności poprawi ich konkurencyjność.
Zobacz więcej

KRĄG BENEFICJENTÓW:

Marcin Chludziński, prezes KGHM, uważa, że Fundusz Modernizacyjny może być narzędziem dekarbonizacji nie tylko dla kombinatu, ale także dla firm z sektorów chemicznego, nawozowego, paliwowego czy górniczego. Obniżenie emisyjności poprawi ich konkurencyjność. Fot. WM

Ze słońca, gazu i odpadów

Duże nadzieje w funduszu pokłada KGHM Polska Miedź.

— Może on przyczynić się do przyśpieszenia naszego programu rozwoju energetyki — podkreśla Marcin Chludziński, prezes miedziowego kombinatu, w opinii do projektu zmiany przepisów przez MK.

Program zakłada rozbudowę źródeł energii odnawialnej i wytwarzanej z gazu, by do 2030 r. moce własne wytwórcze pozwalały KGHM zaspokoić połowę zapotrzebowania na prąd, czyli 1,6 TWh. Cel ma być zrealizowany m.in. dzięki budowie farm słonecznych o mocy 200 MW, których koszt jest szacowany na 0,5 mld zł. Prąd ze słońca chcą wytwarzać także inni duzi konsumenci energii.

— Podczas posiedzeń zarządu dyskutowaliśmy o możliwości pozyskania dofinansowania na panele fotowoltaiczne. Zakłady hutnicze mają dużo terenów i zadaszonych hal, na których można je ulokować. Projekt wdrożenia nowych przepisów jest jednak na wczesnym etapie, więc nie mamy pewności, czy uda nam się zakwalifikować na listę beneficjentów — mówi Przemysław Sztuczkowski, prezes Cognoru.

Inwestycje fotowoltaiczne są też w kręgu zainteresowania branży cementowej. Krzysztof Kieres, prezes Stowarzyszenia Producentów Cementu, zwraca jednak uwagę, że oprócz budowy farm kluczowe jest inwestowanie w magazynowanie energii. Na dotacje związane z włączaniem do sieci dystrybucji odnawialnych źródeł energii (OZE) liczy też PGE.

„Dla sprawnej integracji OZE kluczowe znaczenie będzie mieć rozbudowa sieci dystrybucyjnej, do której już teraz przyłączana jest znacząca większość nowych bezemisyjnych źródeł wytwórczych. Ewentualna dotacja w tym zakresie powinna obniżyć koszty ponoszone przez wszystkich odbiorców końcowych” — napisali przedstawiciele grupy energetycznej w opinii do projektu MK.

Obecnie koszty są zaliczane do opłaty dystrybucyjnej. Energochłonny przemysł nie chce jednak liczyć tylko na OZR — chce mieć zdywersyfikowany system zasilania.

— Bierzemy także pod uwagę możliwość używania w procesie produkcyjnym gazu zamiast węgla, ale zmiana źródła zależy od wysokości cen uprawnień do emisji CO 2 — mówi Krzysztof Kieres.

Jeśli będą dynamicznie rosnąć, firmom może opłacać się przejście z węgla na gaz. Kolejnym typem inwestycji rozważanym przez sektor cementowy jest odzyskiwanie ciepła odpadowego.

Udział w konsultacjach

Pomysły na zagospodarowanie pieniędzy z Funduszu Modernizacyjnego mają także firmy górnicze i gazownicze, ale proponują doprecyzowanie przepisów, by wiele gałęzi biznesu mogło skorzystać z dotacji. Górnicza Izba Przemysłowo-Handlowa wskazuje, że przepisy pozwolą wykorzystać dofinansowanie np. na przekwalifikowanie pracowników branży wydobywczej, ale postuluje również finansowanie z nich nowych miejsc pracy dla nich. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo proponuje uzupełnienie katalogu inwestycji możliwych do finansowania z FM o projekty służące transportowi biometanu i wodoru.

Organizacje zrzeszające podmioty energochłonne proponują natomiast włączenie partnerów społecznych do konsultacji przy tworzeniu listy beneficjentów funduszu, by podział pieniędzy usprawnił budowę „zielonego ładu” w całej gospodarce. Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej także wnioskuje o włączenie jego przedstawiciela do rady konsultacyjnej funduszu, by z jego zasobów mogły być realizowane inwestycje morskie i rzeczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kapczyńska

Polecane