Kolejka po 550 mln zł

Kamil Zatoński
15-05-2006, 00:00

Na warszawski parkiet ustawiła się kolejka 14 firm. Dwie trzecie akcji chcą sprzedać inwestorom instytucjonalnym.

Akcje na rynku wtórnym są coraz droższe, a zarządzający krajowymi funduszami inwestycyjnymi narzekają na brak ciekawych propozycji. To szansa nie tylko dla nowych spó- łek, które chciałyby zdobyć kapitał, ale także dla drobnych inwestorów, którzy zawsze w tego typu przypadkach liczą na szybki zarobek po debiucie. Kolejka na parkiet warszawskiej giełdy stopniowo się wydłuża, warto więc już dziś przyjrzeć się tym emitentom, którzy wkrótce zaoferują swoje akcje.

Kolektory i uzbrojenie

Inwestorzy z uwagą przyglądać się będą zapewne firmie Pol-Aqua, jedynej w tym towarzystwie spółce z branży budowlanej. Istnieje ona od 1990 r., zatrudnia około 500 osób. Jej prezes Marek Stefański jest jednocześnie jej największym akcjonariuszem, kontrolującym 94,5 proc. akcji.

Jedna trzecia przychodów pochodzi z budowy infrastruktury pod budownictwo mieszkaniowe. Firma bierze udział w pracach nad uzbrojeniem m.in. warszawskich osiedli: Miasteczka Wilanów i Marina Mokotów. Była także podwykonawcą części prac przy Trasie Siekierkowskiej i tunelu pod Wisłostradą. Znaczną część jej przychodów dają także kontrakty związane z budową rurociągów energetycznych oraz infrastruktury dla centrów handlowych (np. warszawskich Złotych Tarasów). W kwietniu konsorcjum z udziałem spółki wygrało przetarg na budowę kolektora Bobrek dla gminy Sosnowiec. Umowa jest warta łącznie 24,1 mln EUR (92 mln zł), z tego Pol-Aqua wykona około 65 proc. prac. Zaletą firmy jest obecność i duże doświadczenie na obfitującym w kontrakty rynku warszawskim.

Górnictwo i konserwy

Na wyróżnienie zasługuje także producent maszyn i urządzeń górniczych Famur. Pod koniec ubiegłego roku do jego grupy kapitałowej dołączyła Fabryka Maszyn Górniczych Pioma. Pozwoli to w tym roku na skokowy wzrost skonsolidowanych przychodów do 650-700 mln zł. Około 40 proc. produkcji grupy Famur trafia na eksport, m.in. do Kolumbii, Argentyny, Iranu i Hiszpanii. Spółce sprzyja bardzo dobra koniunktura w branży, widoczna także w wynikach innych giełdowych firm z sektora: Kopeksu i ZEG.

O pieniądze inwestorów ubiegać się będą także Pamapol i Mis-pol. Obie firmy działają w branży spożywczej, a w swoich segmentach (odpowiednio: produkcja dań gotowych i konserw mięsnych oraz pasztetów) mają silną pozycję rynkową. Obie też ostrzą sobie zęby na dynamicznie rozwijający się segment nowoczesnych dań gotowych.

Buty i motoryzacja

Kilka spółek wybierających się na GPW ma już na parkiecie branżowych konkurentów, co inwestorom powinno ułatwić porównawczą wycenę spółek.

Wśród nich jest Gino Rossi (GR), odpowiednik CCC, który ma ambitne plany rozbudowy sieci detalicznej (87 salonów, docelowo ma ich być 110; CCC ma 250 sklepów). Co ciekawe, konkurenci chcą sobie nawzajem uszczknąć trochę rynku: GR planuje ekspansję w segmencie tańszych butów (obecnie pozycjonuje się dość wysoko), CCC zamierza pójść w drugą stronę — niedawno ogłosili zamiar lansowania marki z wyższej półki.

Do JC Auto i InterCars dołączy trzeci duży krajowy gracz na rynku akcesoriów i części samochodowych — Fota. To podmiot nieco większy niż JC Auto (200 mln zł przychodów), ale mniej rentowny.

Natomiast Hyperion to spółka zajmująca się tą samą działką, co Spray i również większa (ponaddwukrotnie), ale biorąc pod uwagę wyniki za 2005 r., mniej rentowna.

Eurofilms jako pierwszy

Oprócz podwyższania kapitału, oferty publiczne w kilku wypadkach mogą się stać okazją dla dotychczasowych akcjonariuszy do wyjścia (przynajmniej częściowego) z inwestycji. Tak jest w przypadku m.in. Eurofilms (jego prospekt emisyjny KPWiG zatwierdziła w ostatni piątek) i Qumak Sekom. Głównym akcjonariuszem tej ostatniej (76 proc.) jest NFI Magna Polonia. Coraz większa konsolidacja krajowego rynku IT sugeruje, że Qumak może stać się łakomym kąskiem dla któregoś z dużych graczy. Tak było m.in. podczas ubiegłorocznego debiutu Compu, którego akcje kupował Prokom. Na giełdę wybiera się też inny przedstawiciel branży — Action. Zajmuje się on jednak dystrybucją sprzętu IT.

Będzie więc w czym wybierać, a 13 spółek, które już złożyły prospekt emisyjny w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, zamierza uzyskać łącznie około 550 mln zł. Z deklaracji przedstawicieli firm można wnioskować, że nawet do 60-70 proc. akcji zostanie przeznaczonych dla inwestorów instytucjonalnych.

Jeśli tylko koniunktura na rynku się utrzyma, drobnych graczy znów czekają więc zapewne duże redukcje zapisów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Kolejka po 550 mln zł