Komentarz Jacka Zalewskiego: Niech nam zima lekką będzie

Jacek Zalewski
opublikowano: 12-08-2009, 07:43

Gdyby wczorajsze posiedzenie rządu dało się łatwo przełożyć na umocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski, naprawdę moglibyśmy spać spokojnie. Grający w tej kwestii pierwsze skrzypce wicepremier Waldemar Pawlak wyciągnął asy z rękawa i dał odpór złym językom, wieszczącym niepowodzenie negocjacjom PGNiG z Gazpromem w sprawie umowy uzupełniającej.

Naszym energetycznym taranem jawi się oczywiście terminal skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Szacuje się, że od 2014 r. będzie odbierał rocznie 5 mld m sześc. paliwa, na początek katarskiego, potem może także z Afryki Północnej. Do tego dojdzie rozbudowa magazynów gazowych, zwiększająca ich pojemność oraz tzw. moce oddawcze. Z kolei wybudowanie magazynów naftowych pozwoli na "długotrwałe zabezpieczenie strategicznych potrzeb Polski oraz krajów regionu Morza Bałtyckiego". Wreszcie — budowa własnej kopalni gazu i rozbudowa połączenia z RFN, ale koło Zgorzelca, a nie tego koło Szczecina, postulowanego od lat przez Aleksandra Gudzowatego. Atutem najbardziej zaskakującym okazuje się rozbudowa ratunkowego połączenia gazowego z Czechami — wszak w bilansie naszych południowych sąsiadów także dominuje gaz rosyjski.

Przyszłościową energetyką jądrową zajęliśmy się już w komentarzu wczorajszym. W rządowych planach rozwoju tej branży ciekawie brzmi zdanie dopisane na samym końcu, że przedsięwzięcia krajowe nie wykluczają polskiego zaangażowania w inwestycjach atomowych poza granicami. Aż się prosi nieśmiało zapytać — gdzie? Idea litewskiej bezpiecznej Ignaliny 2 coraz bardziej chyli się ku upadkowi pod własnym ciężarem niemożności. O jądrowych inwestycjach gdzieś w bliskich Niemczech za bardzo nie słychać. Czyżby zatem teoretycznie wchodziła w grę… rosyjska inicjatywa atomówki koło Kaliningradu?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane