Komentarz: Stopy w USA bez zmian

(Paweł Kubisiak)
opublikowano: 20-09-2006, 21:13

Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku pozostawił na dzisiejszym posiedzeniu stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25 proc

Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku (FOMC), zgodnie z oczekiwaniami rynku, pozostawił na dzisiejszym posiedzeniu stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25 proc. Przeciw takiej decyzji, podobnie jak na sierpniowym posiedzeniu, głosował jedynie Jeffrey Lacker szef Fed z Richmond. Opowiedział się on za podwyżka stóp o 25 punktów bazowych.

Dzisiejsze posiedzenie, to drugie po sierpniowym, na którym stopy w USA pozostają niezmienione. Wcześniej FOMC dokonał 17-tu kolejnych podwyżek o 25 punktów bazowych, w efekcie czego stopy w USA wzrosły z poziomu 1 proc. do 5,25 proc. obecnie.

FOMC, w komunikacie towarzyszącym decyzji ws. stóp, powtórzył wiele z tego co znalazło się w komunikacie po posiedzeniu 8 sierpnia br. Mianowicie, że amerykańska gospodarka nieznacznie zwalnia, że utrzymuje się presja inflacyjna, która jednak z uwagi na wspomniane spowolnienie będzie spadać oraz że w przyszłości jakieś zacieśnienie polityki monetarnej być może będzie potrzebne.

Treść komunikatu może być odczytywana jako, w pewnym stopniu „jastrzębia”, o czym może świadczyć umocnienie dolara, spadki na Wall Street i wzrost rentowności amerykańskich obligacji. Przy czym, jej „jastrzębiość” głównie wyznaczają „gołębie” oczekiwania, gdyż tak naprawdę komunikat niewiele się różni od tego po sierpniowym posiedzeniu.

Marcin R. Kiepas, X-Trade Brokers DM S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Komentarz: Stopy w USA bez zmian