Komisarz UE: nie zamierzamy wykluczać Grecji z Schengen

PAP
24-01-2016, 12:55

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos w niedzielę zdementował prasowe doniesienia, jakoby Grecja miała zostać praktycznie wykluczona ze strefy Schengen. "Rzecz jasna, nie ma takiego planu" - zapewnił w greckiej telewizji Mega.

Awramopulos wyraził ponadto żal, że planowana relokacja 160 tys. uchodźców z Grecji i Włoch do pozostałych krajów unijnych realizowana jest bardzo powoli. Dotychczas udało się relokować tylko 331 osób. Komisja Europejska podejmie w tej sprawie działania - zapowiedział komisarz, nie podając szczegółów.

Brytyjski dziennik "Financial Times" napisał w piątek, że UE rozważa wprowadzenie kontroli na granicy grecko-macedońskiej we współpracy z rządem Macedonii, która nie należy do Unii. Miałoby to na celu zahamowanie napływu migrantów przybywających do UE głównie przez Grecję, co w praktyce oznaczałoby wykluczenie Grecji z Schengen.

Według "FT" plan był omawiany w środę przez ambasadorów UE, po tym jak premier Słowenii Miroslav Cerar w liście do swych odpowiedników w innych krajach unijnych zaapelował o "bezpośrednie wsparcie" dla Macedonii w uszczelnieniu granicy.

"Wszystkie kraje UE powinny zapewnić maksymalne wsparcie władzom Macedonii w kwestii kontrolowania wspomnianej granicy poprzez oddelegowanie sił policyjnych, zapewnienie sprzętu i inne odpowiednie działania" - napisał.

Jak pisze "FT", plan ten miał wsparcie Niemiec i był rozważany przez szefa rady Europejskiej Donalda Tuska.

Premier Holandii Mark Rutte powiedział niedawno, że bez skutecznego rozwiązania kryzysu migracyjnego w ciągu najbliższych 6-8 tygodni strefie Schengen grozi rozpad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Komisarz UE: nie zamierzamy wykluczać Grecji z Schengen