Komisja negatywnie o poprawkach zmniejszających deficyt w 2005 r.

opublikowano: 09-11-2004, 16:39

Sejmowa komisja finansów publicznych negatywnie zaopiniowała wszystkie poprawki do projektu budżetu na 2005 r. zakładające zmniejszenie deficytu budżetowego. We wtorek komisja finansów opiniuje poprawki do projektu przyszłorocznego budżetu.

Komisja odrzuciła m.in. poprawkę zakładającą zmniejszenie dotacji dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych o 500 mln zł; poprawkę zmniejszającą o 200 mln zł rezerwę celową na restrukturyzację górnictwa węgla kamiennego; nie przychyliła się też do propozycji zmniejszenia o kolejne 200 mln zł dotacji do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Autorem wszystkich poprawek był Zbigniew Chlebowski (PO), który tymi poprawkami chciał obniżyć deficyt budżetowy.

Komisja nie przychyliła się także do propozycji Marka Olewińskiego (SdPl), który proponował zmniejszenie o 1 mld zł wydatków na obronę narodową. Wiceminister finansów Elżbieta Suchocka-Roguska tłumaczyła, że przyjęcie tej poprawki spowodowałoby, że ustawa budżetowa stałaby się niezgodna z konstytucją. Polskie prawo przewiduje bowiem, że wydatki na obronę narodową nie mogą stanowić mniej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego. Obniżenie o miliard zł spowodowałoby, że nie zostałby spełniony ten wymóg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Komisja negatywnie o poprawkach zmniejszających deficyt w 2005 r.