Komisja odrzuciła projekt LPR dot. pracy w niedziele i święta

15-03-2007, 13:20

Sejmowa komisja ds. zmian w kodyfikacjach odrzuciła w czwartek projekt autorstwa Ligi Polskich Rodzin, wprowadzający ograniczenia pracy w niedziele i święta, m.in. zakaz pracy w supermarketach w tych dniach.

Stanisław Szwed (PiS) zapowiedział, że Prawo i Sprawiedliwość przygotowuje już projekt o zakazie handlu w 12 narodowych świąt w ciągu roku.

Projektem nowelizacji Kodeksu pracy przygotowanym przez LPR Sejm zajął się w ubiegłym roku. Projekt przewiduje zakaz pracy w niedziele i święta w hiper- i supermarketach, a w innych sklepach to prawo ogranicza.

Według projektu, praca byłaby dozwolona w niedziele i święta za pisemną zgodą pracownika, m.in. w transporcie i w komunikacji, w aptekach, w hotelach, na stacjach benzynowych, podczas targów, wystaw oraz w małych sklepach spożywczych.

Ponadto projekt zakłada, że pracownik nie może odmówić pracy w niedziele lub święta, jeżeli jest ona m.in. konieczna dla ratowania zdrowia i życia, usunięcia awarii, a także zapewnienia bezpieczeństwa.

Grzegorz Kurczuk (SLD) poinformował, że o odrzucenie projektu wnioskowała zajmująca się nim podkomisja. Przypomniał, że rząd oraz sejmowe komisje: pracy i gospodarki również krytykowały projekt i stwierdziły, że "negatywne skutki takiej regulacji przeważałyby nad korzyściami". Komisja przegłosowała odrzucenie projektu LPR.

Stanisław Szwed (PiS) zapowiedział, że PiS złoży wkrótce projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który "zakłada zakaz handlu w 12 głównych świąt w ciągu roku, m.in. Boże Narodzenie, Wielkanoc, Boże Ciało, Święto Niepodległości, 1 i 3 maja". Dodał, że zakaz nie będzie dotyczył m.in. aptek czy stacji benzynowych. Według Szweda, Sejm będzie mógł zająć się projektem już w kwietniu.

Podobną do projektu LPR nowelizację Kodeksu, zawierającą zakaz pracy w niedziele i święta, parlament uchwalił w 2001 roku, jednak wówczas zawetował ją ówczesny prezydent Aleksander Kwaśniewski.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Komisja odrzuciła projekt LPR dot. pracy w niedziele i święta