Kompania Piwowarska wyprodukuje piwo z wiatru

opublikowano: 05-11-2019, 22:00

Właściciel marek Tyskie, Dojlidy i Lech podpisał umowę z innogy. Za pięć lat wszystkie trzy browary będą zasilane wyłącznie energią z wiatru.

Kompania Piwowarska, spółka zależna japońskiego koncernu Asahi Breweries Europe Group, podpisała we wtorek z innogy Polska umowę na zakup energii elektrycznej pochodzącej z wiatru. Niemiecka firma energetyczna zainwestuje w dalszy rozwój farm wiatrowych w Polsce, a w przyszłości będzie pokrywać 100 proc. zapotrzebowania na prąd browarów należących do Kompanii.

— Umowa między innogy a Kompanią Piwowarską to przełom na polskim rynku — pierwszy raz na taką skalę produkcja będzie zasilana energią z farmy wiatrowej. To najlepszy dowód na to, że przemysł wkracza na zieloną drogę i nie musi już być oparty na konwencjonalnych źródłach energii — komentuje Robert Macias, członek zarządu innogy Renewables Polska.

Iwona Jacaszek-Pruś, dyrektor ds. korporacyjnych Kompanii Piwowarskiej, podkreśla, że spółka będzie systematycznie zrywać umowy z dotychczasowymi dostawcami prądu, którzy korzystają z paliw kopalnych, dążąc do tego, żeby zasilać swoją produkcję wyłącznie z odnawialnych źródeł energii (OZE).

— Podpisaliśmy z innogy Polska kontrakt na dostawy energii elektrycznej do wszystkich browarów Kompanii Piwowarskiej. W 2020 r. dzięki należącej do innogy farmie wiatrowej, która znajduje się w Nowym Stawie pod Gdańskiem, pokryjemy 40 proc. naszego zapotrzebowania na energię elektryczną w procesie produkcji. Natomiast od 2022 r. nasze browary będą już w całości zasilane energią pochodzącą z wiatru, co również jest przewidziane w umowie — informuje Iwona Jacaszek-Pruś.

Z energii elektrycznej produkowanej pod Gdańskiem będą korzystały trzy browary — Tyskie Browary Książęce w Tychach, Browar Dojlidy w Białymstoku i Lech Browary Wielkopolski w Poznaniu. Lądowa farma wiatrowa w Nowym Stawie (o mocy 73 MW), od przyszłego roku będzie im dostarczać 30 GWh — to pozwoli na dostawę 100 proc. energii elektrycznej z wiatru dla Lecha. Od 2021 r. innogy planuje zwiększyć zdolności produkcyjne farmy (maksymalnie o 11 MW) i dzięki trzem dodatkowym turbinom dostarczać Kompanii Piwowarskiej łącznie 80 GWh rocznie. Kontrakt będzie ważny przez 10 lat — od 2020 do 2029 r.

— Warunki umowy gwarantują innogy zmniejszenie ryzyka operacyjnego i biznesowego właśnie poprzez to, że zawarliśmy ją na 10 lat z określonym poziomem cen. Dzięki temu spółka może bezpiecznie inwestować w rozwój farm wiatrowych — mówi Iwona Jacaszek-Pruś.

Dodaje, że Kompania Piwowarska rozważała wcześniej różne rozwiązania związane z OZE.

— Biorąc pod uwagę warunki klimatyczne w Polsce, naszym zdaniem energia wiatrowa jest najbardziej optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia czystości energii oraz kosztów. Rozważaliśmy też m.in. fotowoltiakę, która może sprawdzić się przy mniejszej skali, np. w małym browarze. Przy naszej skali — w Poznaniu pod względem wolumenu warzenia mamy jeden z największych browarów w Europie — fotowoltanika nie okazała się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Podeszliśmy do tej umowy strategicznie, biorąc pod uwagę cele naszej spółki, jak i cele międzynarodowej polityki klimatycznej — mówi Iwona Jacaszek-Pruś.

Obie spółki podkreślają, że jest to pierwsza długoterminowa umowa podpisana w Polsce na dostawę energii z planowanej farmy wiatrowej, która nie korzysta z żadnych dotacji państwowych.

— Dzięki temu, że w 2021 r. nasze browary przejdą w 100 proc. na energię elektryczną pochodzącą z wiatru, zmniejszymy emisję CO 2 o 66 proc. w porównaniu do 2019 r. — to znaczy, że 7,5 tys. ha lasów nie będzie absorbować dwutlenku węgla pochodzącego z produkcji piwa przez Kompanię Piwowarską — puentuje Igor Tikhonov, prezes Kompanii Piwowarskiej.

Umowa nie przewiduje dostaw prądu dla biur Kompani Piwowarskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala, Marek Druś

Polecane