Komu płaci się znacznie więcej, niż na to zasługuje

DCZ
opublikowano: 19-02-2010, 00:00

Nikt nie przyzna, że zarabia za wiele. W USA jednak obliczono, które grupy zawodowe dostają za dużo jak na ich pracę.

Nikt nie przyzna, że zarabia za wiele. W USA jednak obliczono, które grupy zawodowe dostają za dużo jak na ich pracę.

Fotograf ślubów za jeden dzień pracy inkasuje od 2 tys. do 5 tys. dolarów. W sezonie od maja do października obsługuje zwykle dwa wesela tygodniowo. Z prostego rachunku wynika więc, że może zarobić nawet 100 tys. dolarów w ciągu sześciu miesięcy pracy.

W rękach dokerów z Zachodniego Wybrzeża znajdują się porty o nieocenionym znaczeniu dla wymiany międzynarodowej, a wraz z nimi władza nad możliwościami handlowymi USA. Stąd ich wysokie płace, wywalczone przez świadome swojej pozycji związki zawodowe. Oficjalnie zarobki bagażowych nie przekraczają 30 tys. dolarów rocznie, ale ponad dwa razy tyle trafia do ich kieszeni w postaci napiwków. Ich praca jest bezstresowa, bo nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za ewentualne zagubienie lub zniszczenie bagażu. A poza tym, by zostać bagażowym, nie jest wymagane żadne wykształcenie.

W grupie mówców publicznych przepłacani są szczególnie politycy, którym udało się zrobić karierę w mediach. Np. wynagrodzenie Rudolpha Giulianiego za wygłoszenie jednej mowy wynosi 100 tys. dolarów. Z kolei w przypadku ortodontów, którzy zarabiają znacznie więcej niż dentyści, astronomiczne płace tłumaczy się faktem, że na naukę zawodu poświęcają oni dwa lata więcej. Większą część ich pracy wykonują jednak za nich asystenci.

Powszechnie uważa się też, że zbyt wysokie są zarobki maklerów z Wall Street. Tym bardziej, że podejmują oni decyzje na podstawie informacji tworzonych przez odpowiednie programy finansowe, dostarczające niemal gotowych odpowiedzi.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane